Po víkendové chumelenici lákají k parádní projížďce strojově upravené běžecké stopy. A vyhlášená trasa k Vlčí skále je v permanenci i v pracovní den.

Na místo oslovení běžkaři nedají dopustit. „Sloup je moje srdcovka. O víkendu jsem byl už na běžkách v Jeseníkách, ale dnes jsem prostě nedokázal odolat a musel vyrazit znovu. Jel jsem lokální klasiku. Z Protivanova po modré do Sloupu, tady otočka, dám si čaj z termosky a jedu zpět. Podmínky jsou perfektní,“ říká při krátké pauze na dohled od sloupského kostela Tomáš Nevrla z Prostějova.

Ve stopě mezitím šustí ve sportovním i senioři. Promarnit tak krásné dopoledne někde v supermarketu na nákupech nebo u televize? Ani náhodou. A úsměvy na tvářích ukazují, že to byla správná volba. „To by byla přece obrovská škoda nevyužít tak nádherný den a jen sedět doma. Napadl sníh, jsou zde parádně upravené stopy, tak hurá na běžky. Už jsem byl i v sobotu a nemělo to chybu,“ hlásí další z běžkařů Roman Lewandowski z nedalekého Ostrova u Macochy. Na lyže v pondělí vyrazil s kamarádem.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Úsměv od ucha k uchu mají také manželé Věra a Mirek Staří z Blanska. Ve Sloupu byli už o víkendu. „To tady bylo plno. Dnes je to mnohem lepší. Já sice po úrazu chodím s velkými obtížemi o berlích, ale na běžkách je mi fajn. To mě nic nebolí,“ říká muž.

A jeho manželka přitakává. „Nesedíme doma, je potřeba se hýbat. Svítí krásně sluníčko, je sníh. Člověk musí využít každou volnou chvíli. A také má při pohybu na čerstvém vzduchu hned lepší náladu. Dnes to jsou samé úsměvy a lidi, co jsme potkávali, si to moc užívali,“ dodává paní Věra.

Policejní past sklapla nad podvodníkem, který se v Blansku vydával za učitele základní umělecké školy.
VIDEO: Past na falešného učitele v Blansku, drze chtěl okrást prodejce nástrojů

Dobře naladěni dojíždějí v pondělí kolem poledne na okraj Sloupu také manželé Tesařovi z Bořitova. V nohách mají deset kilometrů jízdy. K Vlčí skále a zpět. „Na běžkách jsme byli asi po pěti letech. Mrzlo hodně, ale to nám nevadilo. Jedním slovem to dnes byla paráda,“ usmívá se Břetislav Tesař.

Místo oběda si na rychlou vyjížďku po sloupských loukách vyrazila také Vendulka Marčíková z Brna. Doprovod ji ve stopě dělal sedmiletý kříženec labradora Lex. „Mám radost, že mi práce a podmínky dovolily vyrazit na běžky. V sobotu to bylo dobré, ale dnes přímo skvělé. Zvládli jsme to skoro až k Vlčí skále. Místo oběda. Jsme na návštěvě v nedalekých Petrovicích. Zítra už to nepůjde, protože musím pracovně do Prahy. Snad sníh ale ještě vydrží,“ loučí se běžkařka.

V Punkvě bouchlo v neděli šampáňo! Dvojice potápěčů Jan Sirotek a Petr Chmel se zapsala do historie krasu extrémním výkonem.
V Punkvě bouchlo šampáňo! Dvojice potápěčů se zapsala do historie krasu

S fenkou Amy si před pondělním polednem na procházku vyšlápli ke sloupskému rybníčku manželé Ondrouškovi ze Sloupu. „Běžkařů jsme dnes potkali hodně, ale o víkendu jich tady jezdilo několikanásobně víc. Zdejší trasa je vyhlášená. Já už na běžky nemůžu. Naposledy jsem si na nich vyhodila rameno a teď už mám i vyměněné kyčle. Takže chodím je na pěší procházky s turistickými holemi,“ vysvětluje Radka Ondroušková.

Běžkařské stopy u Sloupu o víkendu upravili nadšenci Leoš Svoboda a Petr Kolář z Klubu biatlonu Blansko. Do akce nasadili letitý stroj sovětské výroby značky Buran. Ten i přes značné stáří vyhladil trasu dokonale.

Sněžná kanonáda v Olešnici! Na Blanensku finišují přípravy na lyžařskou sezonu.
Sněžná kanonáda v Olešnici! Na Blanensku finišují přípravy na lyžařskou sezonu

Běžkaři mají na loukách k dispozici několik kilometrů stop na klasickou i bruslařskou techniku. „V úterý možná ještě stopy protáhne kamarád z Petrovic. Pokud připadne a bude mrznout, tak je upravíme znovu. V sobotu na loukách u potoka Luha napadlo místy odhadem přes dvacet centimetrů prašanu. Snad vydrží co nejdéle a ještě třeba připadne. Hlavně ať není brzo obleva. Loni jsem se sklouzli chvíli před Vánocemi, pak se sníh rozpustil a bylo vymalováno,“ říká na závěr Petr Kolář.