Chutná jim všechno. Okrasné květiny, ovoce i zelenina. Obvykle si vybírají nejlepší části rostlin. Po jejich hostině zbyde mnohým pěstitelům na zahradě jen spoušť. Současné deštivé počasí slimákům náramně svědčí. „Slimáci se letos přemnožili. Mohlo by jich být tak o polovinu více než v minulých letech,“ uvedl Jan Vašek z blanenského pracoviště Státní rostlinolékařské správy.

Pokud by se zahrádkáři nesnažili slimáky hubit, mohli by jim tito plži zničit i celou úrodu. „Je to zákeřný tvor, protože je nejvíc aktivní v noci. Zemědělci také většinou nemívají čas každý den prohlížet porosty, jak by bylo potřeba. Během čtrnácti dní se pak může stát, že mohou přijít o úrodu,“ řekl Jan Vašek.

Podle něj v současné době plodinám nejvíce škodí takzvaný slimák španělský. „Na rozdíl od slimáka zahradního nebo slimáčka polního, kteří tu žijí odjakživa, je ten španělský asi o deset centimetrů větší a je hnědý. Ani odborníci nevědějí, jak se k nám vlastně dostal. Zřejmě to bylo při dovozu zeleniny nebo okrasných rostlin ze Španělska,“ vysvětlil Vašek.

S přemnoženými plži zažívají své i členové Českého svazu zahrádkářů v Boskovicích. „Všichni máme zahrádky, proto jsme z této situace velmi nešťastní. Boj se slimáky je totiž nekonečný. A kvůli deštivému počasí je jich letos opravdu hodně. Ničí všechno. Zeleninu, květiny nebo třeba brambory. Dříve jsme sbírali mandelinky, teď jsou to pro změnu slimáci,“ sdělil jednatel tamních zahrádkářů Josef Šafář.

Ten jich každý druhý den nasbírá až dvě stovky. „Sice je to hodně pracné, ale myslím, že sbírání je nejúčinnější metoda, jak se jich zbavit,“ doplnil zahrádkář. Kromě sběru podle něj v boji proti těmto škůdcům pomohou i běžně dostupné přípravky.

„Zahrádkářům doporučujeme koupit prostředek s názvem Vanish. Doma se snažíme je nalákat například do nádob s pivem nebo přes noc na zahradu dáváme prkno, kam nalezou a my je ráno jen posbíráme. Také jim sypeme do cesty popel. Někteří se tak vysílí,“ řekl Šafář.

Obdělaná zahrada, na které není nepořádek. I to by mohlo podle zahrádkáře Jaroslava Vaňka z Lysic proti slimákům pomoct. „Pokud je na zahradě místo, kde lidé skladují například pokosenou trávu, je problém. To je totiž pro slimáky ideální místo k úkrytu. Dalším eldorádem slizkých škůdců je třeba i potok v blízkosti zahrádky nebo zanedbaný pozemek, o který se nikdo nestará,“ uvedl.