Trochu to připomíná hon na čarodějnice. Jenže většinou bez úspěchu. S prvním táním vytáhli na Blanensku svoje stroje čtyřkolkáři. Jsou na ně připraveni ochranáři, myslivci i policisté. Motoristé se brání: „Dejte nám dráhu, lesům se pak vyhneme!“

Vyplašené koroptve, přejetá mláďata, zničený les. Od prvního jarního slunce do podzimu pozoruje škody po čtyřkolkách a motorkách v lesích na Blanensku Jaroslav Zelený z okresního mysliveckého spolku. „Kdyby aspoň jezdili jen po cestách, ale oni jedou skrz les, klidně i přes potok. Následky po takové jízdě jsou obrovské, ničí zasázené stromky a plaší zvířata. Nejhorší je to na jaře, když se rodí mláďata. Malého srnčete nebo zajíčka si jezdec nevšimne a někdy jej tak i přejede,“ popsal Zelený.

I když myslivci řidiče na těchto strojích v lesích přistihnou, jsou proti nim bezradní. „Máme sice lesní stráž, ta má ale jen omezenou pravomoc. A než zavoláme policii, tak čtyřkolkáři ujedou. Vloni jsem jich v údolí mezi Černou Horou a Býkovicemi viděl snad třicet. Jsme na ně ale krátcí,“ zoufá si myslivec.

Jezdci na terénních motorkách a čtyřkolkách se nevyhýbají ani Moravskému krasu. Ochranáři jim můžou uložit pokutu až sto tisíc korun. „Teď zrovna jsme ve správním řízení s jedním čtyřkolkářem, kterého se nám vloni podařilo přistihnout u Holštejna. Potíže se čtyřkolkáři se v poslední době opravdu rozmohly. Navíc je problém je nejen chytit, ale také jim vjezdu do lesa zabránit. Závoru, která zastaví auto, tyto stroje dokážou objet. Kromě přírody můžou ohrozit také turisty nebo cyklisty,“ uvedl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Že čtyřkolkáře není snadné chytit, to přiznávají i policisté. „Je naivní si myslet, že když někdo uvidí v lese čtyřkolku, nezapamatuje si ani její poznávací značku a zavolá policii, že se tak dá snadno dohledat. Také proto na čtyřkolkáře v lesích pořádáme cílené dopravní akce,“ doplnil David Chládek z blanenské policie.

Krosový závodník a organizátor závodu čtyřkolek a motokrosu Mistrovství Moravy Marian Klíč do lesů na své čtyřkolce nejezdí. Za rozježděné lesy na Blanensku však podle něj může i to, že v okrese není žádné místo, na kterém by si mohli čtyřkolkáři legálně zajezdit. „Je to problém, když někteří lidé na čtyřkolkách jezdí v lesích, po loukách nebo polích, ale na Blanensku jim pomalu nic jiného nezbývá. V okrese totiž úplně chybí nějaká trať, na které by mohli trénovat. Já sám musím jezdit až k Jevíčku, k Břeclavi nebo do Brna,“ řekl Marian Klíč.

Jen než dorazí k trati, najede krosový závodník týdně stovky kilometrů. Většina čtyřkolkářů však tolik pro svého koníčka ochotná obětovat není. „Pak to skončí tak, že prodají krosovou čtyřkolku a koupí si pracovní, se kterou můžou jezdit v lesích. Ve všech okolních okresech dráhy pro čtyřkolkáře mají. Žádná naše dosavadní jednání s úřady obcí o postavení trati ale zatím nedopadla dobře. I závody tak musím pořádat mimo region,“ dodal Klíč.