Problematické místo bude mít v následujících týdnech nový povrch. Konečně, říkají řidiči, kteří přejezd ve zbídačeném stavu pravidelně označovali za nejhorší v regionu. „Jezdím tudy docela často. Z pohledu motoristy i cyklisty je to naprosto příšerné a rizikové místo. Autem se dá projet jen velmi pomalu. Jsem rád, že budou koleje konečně pryč a bude tam normální povrch. Je to sice pět minut po dvanácté, ale dobře, že ten pekelný přejezd zmizí,“ řekl Deníku Rovnost jeden z blanenských řidičů Pavel Nehyba.

Úleva pro řidiče? Problémové místo v Blansku čeká demolice.
Úleva pro řidiče? Problémové místo v Blansku čeká demolice, víme kdy

Provoz poblíž blanenské části Lažánky bude kvůli demolici části bývalé vlečky a následné opravě přibližně půl kilometrového úseku silnice uzavřený do druhé poloviny června. „Práce budou probíhat postupně vždy na jedné polovině vozovky. Provoz bude v dotčeném úseku řízen kyvadlově pomocí světelné signalizace. Po celou dobu trvání částečné uzavírky bude umožněn průjezd všech autobusů linkové osobní dopravy a vozů integrovaného záchranného systému,“ informovali o dopravním omezení na webu města blanenští úředníci.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Odstranění stavby dráhy už před časem povolil Drážní úřad. Stejně jako další dva přejezdy a zhruba tři kilometry kolejí v této okrajové oblasti dvacetitisícového Blanska. „Stavba bude odstraněna postupným rozebráním, bez použití trhavin,“ uvedli v oznámení zástupci Drážního úřadu. Jak už Deník informoval, tyto části nepoužívané vlečky mají zmizet do konce příštího roku.

Závody ČKD Blansko zruší vlečku v Gellhornově ulici. Se třemi přejezdy a třemi kilometry kolejí. Jako první přijde letos na řadu rozbitý přejezd u slévárny Ernst Leopold.
ČKD Blansko zruší vlečku a přejezdy. Chátraly bez využití. Řidiči se radují

Přejezdy bývalé vlečky patřily společnosti ČKD Blansko strojírny, která však skončila v insolvenci. Celý průmyslový areál pak v dražbě před časem získal nový majitel. Vlastníkem staveb je nyní společnost s ručením omezeným Závody ČKD Blansko. „Odstranění části kolejiště začalo u přejezdu u Lažánek z důvodu jeho špatného technického stavu. Závody ČKD Blansko zajišťují samotné odstranění kolejí, zemní a výkopové práce související s odstraněním podloží pod kolejemi. Následně provedeme přípravu a vyrovnání podloží. Finální úpravu povrchu a související práce provádí vlastník silnice, tedy Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje,“ sdělila ředitelka areálu Závody ČKD Blansko Tereza Svobodová.

Podle krajské mluvčí Aleny Knotkové se veškeré práce podaří dokončit do devatenáctého června. Krajští silničáři zajistí ve zmíněném úseku položení asfaltových vrstev, úpravu odvodnění a vybudování dvou kusů kanalizačních vpustí. „Součástí stavby je i oprava povrchu silnice II/379 v délce 580 metrů až po začátek místní části Lažánky. Naše náklady jsou zhruba 1,4 milionu bez daně,“ upřesnila Knotková.

V blanenském klubu Suterén pořádají sérii koncertů Jazzový gauč. Na snímku jeho dramaturg a hráč na bicí Radim Kolář.
Gauč plný jazzu. V blanenském Suterénu zahraje virtuózní Robert Balzar trio

Dodala, že do konce tohoto týdne by měla těžká technika zvládnout demoliční práce, odstranění kolejí a kolejového lože a následné budování nových konstrukčních vrstev vozovky. „Po vybudování nových vpustí bude provedeno frézování povrchu a pokládka nové souvislé obrusné vrstvy,“ upřesnila krajská mluvčí.