Komise doporučí nejlepšího uchazeče , majitel či zřizovatel ho zaměstná. V případě Základní školy Komenského ve Slavkově u Brna se zdejší radní rozhodli postupovat jinak. Komisaři jim navrhli na post ředitele jejího dosavadního šéfa Vladimíra Soukopa, oni zvolili učitelku Věru Křivánkovou. A sklízí za to kritiku.

Pracovníci školy založili na podporu Soukopa petici. Podepsalo ji už více jak čtyři sta padesát lidí. „Na chodu školy se pod vedením současného ředitele pozitivně projevuje jeho propracovaná dlouhodobá koncepce vedoucí ke stabilitě školy. Proč se nenechá fungovat něco, co funguje?“ uvedli školní zaměstnanci ve zpravodaji města.

Za Soukopem stojí i rodiče žáků. „S vedením pana ředitele jsem byla vždy velmi spokojená a jeho vedení bylo vždy profesionální. Má velkou zásluhu na současné podobě školy. A protože nám rodičům samozřejmě záleží na kvalitě vzdělání našich dětí, ptáme se, jaký byl faktický důvod jeho odvolání,“ řekla Lucie Sedláčková.

Co se děje:

Rada města jmenovala do funkce nového ředitele ZŠ Komenského ve Slavkově u Brna učitelku Věru Křivánkovou, přestože komise doporučila Vladimíra Soukopa.
Proti platnému rozhodnutí rady se ohradili pracovníci školy i obyvatelé Slavkova, kteří sepsali petici.

Důvodem rozhodnutí má mimo jiné podle starosty být lepší komunikace se zřizovatelem, tedy radnicí.

Svůj pohled na věc redakci poskytl i slavkovský starosta Michal Boudný. Komise podle něj uznala schopnými oba kandidáty. Svůj závěr předala radním jako nezávazné doporučení. Oni se pak rozhodli pro Věru Křivánkovou. „Paní Věra Křivánková je velmi zkušená a oblíbená pedagožka, která působila jako místostarostka pro školství. Věříme, že výběr nové ředitelky přispěje k lepší komunikaci se zřizovatelem a v důsledku uklidní napětí mezi pedagogy,“ sdělil na webu města.

Vladimíra Soukopa rozhodnutí překvapilo. „Starosta mi řekl, že se mnou počítají. Že nikoho nemají a nehledají. Prohlásil to i veřejně. Nejvíce mi vadí, že mi lhal do obličeje a nejednal se mnou na rovinu,“ sdělil.

Proti Soukopovu vyjádření se ohradil starosta Boudný „V době vyhlášení konkurzu jsme opravdu nikoho nehledali. Konkurz byl veřejný, mohl se do něj přihlásit kdokoliv,“ řekl.
Nová ředitelka Věra Křivánková se odmítla vyjádřit.

Konzultant v oboru školství Miloslav Hubatka upozornil, že má zřizovatel na jmenování jiného kandidáta než vítěze konkurzu právo. „Měl by své rozhodnutí ale zdůvodnit. Pokud tak neudělá, vyvolá tím emoce a diskuzi,“ uvedl.

Zdůraznil také, že podobné rozhodnutí může na čas zkomplikovat vnitřní vztahy ve škole. „Není to dobré pro vnitřní vztahy. Na nového ředitele budou všichni nahlížet kritičtěji,“ dodal Hubatka.

Petr Koudelka