Kolo, snowboard, příčná flétna a… šifry! Právě šiframi totiž ohromil porotu a vyhrál krajské kolo soutěže středoškolské odborné činnosti v kategorii matematika a matematická informatika.
Už v šesti letech se malý Petr setkal s počítačem. „Ve dvanácti jsem ale začal víc pronikat do hloubky, už jsem nehrál jen počítačové hry,“ zavzpomíná student z Blanska. Když si měl vybrat téma ročníkové práce na gymnáziu, zrodil se v něm zájem o šifrování. Tak vznikl třicetistránkový text, který jeho učitelé doporučili do soutěže.
Na začátku se Petr vrhl do studia všech potřebných materiálů. „V textu jsem probral šifry od starověku až po současné moderní a až jsem to měl hotové, tak mi text nestačil,“ líčí dál mladík. Chtěl zkusit jednu ze šifer naprogramovat. „Moderní šifry ale používají tak vysokou matematiku, které rozumnějí jen vysokoškoláci, takže jsem zvolil Enigmu. Tu jsem byl schopný zpracovat,“ vysvětluje Petr. Toto šifrování se používalo za druhé světové války. Nyní Petr Koupý vytvořil program na počítač, do kterého uživatel zadá jakýkoliv text a ten zašifruje do Enigmy kliknutím myší na dané místo. Své dílo Enigma crypter Petr vytvářel celý měsíc. Půlku letních prázdnin tak strávil zavřený doma. „Ráno jsem se probudil a do večera jsem seděl u počítače,“ popisuje chvíle, kdy vznikal jeho vlastní program. „Šifrování začalo ve starověku. Za každým písmenem v abecedě stálo písmeno jiné. Třeba depeše, které se posílaly během perských válek, byly zašifrované,“ vysvětluje hnědovlasý muž. Podle něj šifry používáme všichni ve svém běžném životě, na počítači či mobilním telefoně. Nejgeniálnější šifry, které existují, jsou podle něj založené na kvantové fyzice. Obdivuje i šifrování v bankovnictví.
V půlce června se Petr Koupý utká s těmi nejlepšími v celostátním kole soutěže.