Začátek zabijačky je naplánovaný na devátou hodinu a potrvá do tří hodin odpoledne. Přijít může každý. Blanenským se akce už pomalu zapisuje do paměti. „O zabijačce vím a určitě se tam půjdu podívat. Je jenom dobře, že zde vznikla taková hezká tradice," těší se na sobotu například Vladimír Růžička.

UPOZORNĚNÍ
Blanenské zabijačkové hody se organizátoři na poslední chvílí rozhodli přesunout z původně plánovaného zámeckého parku na náměstí Republiky. „Hlavním důvodem je vytrvalý déšť, kvůli kterému je v parku podmáčená tráva. Nechtěli jsme, aby se park poničil. Na dlážděném prostranství to navíc bude pro návštěvníky pohodlnější," vysvětlila Andrea Sokolová z Kulturního střediska města Blanska, které akci pořádá. Program zůstává stejný.

z programu:
- 9.30 program pro děti – tancování, hry a soutěže s Niki
- 10.00 zábavný zabijačkový kvíz pro dospělé
- 11.30 pohádkový kvíz pro děti
- 12.00 až 13.00 bourání prasete, rozhovor s řezníkem
- 13.00 fóry a písničky v hantecu, Honza Žanek Hlaváček
- 13:30 program pro děti, tancování, hry a soutěže s Niki

Po celou dobu si budou moci návštěvníci koupit čerstvé pochoutky spojené s každou správnou zabijačkou. Ve stáncích bude k dostání vařený ovar, škvarky, tlačenka nebo hotové uzeniny a nebude chybět ani pravá zabijačková polévka. Příchozí se zahřejí horkou medovinou nebo svařeným vínem. Vrcholem programu bude bourání prasete, které začne v poledne. Doprovodí ho rozhovor s řezníkem.

Nepůjde však jen o jídlo. Děti i dospělí se pobaví při doprovodném programu, po celou dobu bude hrát cimbálová muzika.

Pořadatelé věří, že lidí přijde dost. „Místní už akci přijali, a pokud nebude pršet, očekáváme poměrně velkou účast," řekla organizátorka akce Andrea Sokolová. Zabijačka se bude konat i za špatného počasí.

Podle Sokolové budou na místě postavené stany, aby se návštěvníci případně měli kam schovat před deštěm. Podoba akce se od předchozích ročníků příliš neliší. „Samozřejmě se změnil moderátor a doprovodný program, ale jinak vše zůstává. Pokud o zabijačku bude solidní zájem i letos, tak blanenské kulturní středisko uvažuje pro další ročníky o jejím rozšíření," dodala Sokolová.

GABRIELA CHLUPOVÁ