Od té doby se tanečnice každý čtvrtek scházejí v baletním sále umělecké školy a nacvičují nejrůznější choreografie. „Tančíme, co nás napadne. Naše schůzky jsou skvělá věc, pokaždé se smějeme, tvoříme a bavíme. Je to radost," vypráví s úsměvem jednačtyřicetiletá tanečnice. Celkem jich tančí deset, průměrně jim je pětatřicet let.

To jim vůbec nebrání vystupovat na nejrůznějších akcích. V zimě zvládaly i dva plesy za jeden večer, nyní absolvovaly soustředění v Chorvatsku a chystají se na různé slavnosti nebo akce umělecké školy. „Zdá se mi, že naše vystoupení mají vzestupnou tendenci. Je to lepší a lepší. Teď jsme vystupovaly na velké show s orchestrem. Tančit na živou hudbu byl jednoduše skvělý zážitek," ráda vzpomíná jedna z tanečnic Galina Žílová.

Veselá historka se váže i k jejich názvu. „Chtěly jsme vymyslet něco, co by nás charakterizovalo. Malé holky se jmenují třeba Berušky nebo Sluníčka, ale co my? Já jsem navrhovala Fosílie, ale to neprošlo," směje se Ošlejšková. Na řadu tedy přišly další návrhy a nakonec vyhrál název Bez dechu. „Je to trochu dvojsmysl, když tančíme, jsme bez dechu. No a naše obecenstvo je z nás často bez dechu taky," doplňuje učitelka tance.

Choreografie vytváří všechny členky společně, kostýmy má na starost sama Ošlejšková. „Vyrábím je společně s maminkou i pro všechny své žačky. Originální kostýmy jsou strašně drahé, asi bychom se nedoplatili, takže jej raději dělám svépomocí," vysvětluje. Při dlouhých zimních večerech tak vymýšlí podobu kostýmů, shání látky a pak z nich stříhá a sešívá nejrůznější modely. Moc volného času už jí se vším tančením nezbývá. Jak sama říká, leda na zahrádku.

I přesto dělá všechno s nadšením. Velkým povzbuzením pro ni byla i vyhraná soutěž v Kunštátě. „Většina skupin tam vystupovala se street dance. Když jsme nastoupily na parket ve španělských šatech, dívali se na nás účastníci zpod rovných kšiltovek dost nechápavě," přibližuje atmosféru Ošlejšková. Než dotančily, tleskal jim celý sál. Soutěž nakonec vyhrály. „Moc nás to povzbudilo. Jsme rády, že se někomu líbí to, co děláme," dodává letovická tanečnice.

MARIE JAHODOVÁ