Jediný renezanční zámek s vlastním protiatomovým krytem mohou navštívit turisté v Rosicích na Brněnsku. Agentura Czech Tourism jej zařadila mezi dvaačtyřicet neobjevených skvostů v České republice pro letošní rok. „Řadu let byl náš zámek opomíjený. Očekáváme, že nám to přinese další návštěvníky,“ věří kastelán Ludvík Vaverka.

Zámecký okruh si ročně projde zhruba pět tisíc návštěvníků. Výjimečná jsou například renezanční grafita na nádvoří zámku. „Dvacet let tady žil moravský zemský hejtman předbělohorské doby Karel starší ze Žerotína, který se postaral o dokončení přestavby z gotického hradu na renezanční zámek,“ zmínil Vaverka významnou postavu historie památky. Ta má od šedesátých let svůj protiatomový kryt.

Budoucí umístění západních bran brněnského výstaviště v souvislosti se stavbou multifunkční haly.
Kvůli aréně pro Kometu zmenší areál výstaviště. Současné brány nahradí nové

Na obdobné zařízení Czech Tourism upozorňuje také v Brně. Jeho název je Denis a nachází se pod Petrovem. „Měl by být otevřený lidem koncem června,“ sdělila mluvčí tamního infocentra, které se o kryt stará, Hana Novosadová.

V hloubce 35 metrů

Devět set metrů dlouhou soustavou chodeb provede turisty průvodce. Někde se dostanou až do hloubky pětatřiceti metrů. Kryt je zachovaný v surové podobě.

Třetím jihomoravským skvostem je větrný mlýn v Ruprechtově na Vyškovsku, který je výjimečný svou Halladayovou turbínou. „Ukázalo se, že nikde jinde na světě není,“ potvrdila majitelka Blanka Sládková.

Výzkum. Ilustrační foto.
Výzkum: bakterie netopýrů mohou člověku způsobit vážné plicní infekce

Návštěvníci si mohou mlýn prohlédnout vždy od října do dubna, zbylou část roku slouží pro ubytování. „Teď se tady budou střídat hosté na ubytování, znovu otevřený bude až od října,“ informovala Sládková.

Chuť objevovat

Nové a zároveň atraktivní tipy na výlety po okolí vítá například Markéta Polachová z Velkých Bílovic na Břeclavsku. „Každý chce ve svém regionu stále něco objevovat, ne jezdit na stejná místa. O daných objektech v podstatě nic nevím, takže věřím, že o to víc člověka mohou nalákat,“ řekla mladá žena.

Teplárenský provoz Červený mlýn v brněnském Králově Poli.
V Brně bylo nejchladnější jaro za 25 let. Teplo braly hlavně domácnosti

Méně známé turistické cíle podporuje i Centrála cestovního ruchu Jižní Morava. „Představujeme méně známé cestovatelské poklady, aby nezapadly ve stínu hojně navštěvovaných turistických velikánů,“ uvedla ředitelka Pavla Pelánová.

Na své si podle ní na jihu Moravy přijde rodina s dětmi na prázdninách, zamilovaný pár na romantickém víkendu i parta penzistů na výletě.