Osmi domácnostem v Borové měl ulehčit vodovod prodloužený z blízkého Skrchova. Tamní obyvatelé ale plán stopli. Mají obavy, že někteří z nich sami přijdou o vodu. Podle odborníků neoprávněně.
Domy v Borové mají své vlastní studně. Po většinu roku ale zejí prázdnotou. „Ze studně můžeme brát jen na jaře, když je víc vody. Jinak musíme k řece Svitavě, abychom mohli třeba zalít záchod. Pro vodu na vaření a praní musíme jezdit k synovi. A automatická pračka? To u nás neexistuje vůbec,“ popsala každodenní život Iva Odehnalová z Borové.
Ani studna plná vody není výhra. Podle hygieniků je totiž nevyhovující. „Vodu ve studni nechal manžel zkontrolovat. Hygienici zjistili, že je velmi špatná. Na příklad obsahuje různé bakterie,“ sdělila další obyvatelka Borové Marie Dvořáková s tím, že jedno z řešení je provést na zahradě vrt. „Soused musel vrtat do hloubky třicet metrů. Takové práce vyjdou zhruba na osmdesát tisíc korun. To si nemůžeme dovolit,“ pokračovala Dvořáková. Ta se těšila, že bude problém vyřešen už letos. „Ve Skrchově mají vody hodně, bohužel se nyní zasekli,“ mrzí ji.
Někteří Skrchovští se obávají, že po napojení Borové přijdou o vodu. O tom pochybuje místostarosta Letovic Vladimír Stejskal. „Při zpracování projektu udělali odborníci všechny potřebné zkoušky i tlakové grafy. Nebyl tam žádný problém. Lidé z Borové už letos v létě nemuseli dojíždět pro pitnou vodu až na nádraží do Letovic. Prodloužit vodovod by zabralo zhruba dva měsíce,“ řekl Stejskal. Veškeré práce by si podle něj vyžádali kolem osmi set tisíc korun. Tuto částku mají Letovičtí nachystanou v rozpočtu města. Těsně před uskutečněním však tato vize zůstala stát na mrtvém bodě. Skrchovští totiž sepsali petici a obrátili se na krajský úřad v Brně.
„Nebráníme se tomu dát Borové vodu. Jde o to, že po napojení tamních osmi domů by pět našich domů mohlo o svou vodu přijít. Existují sice návrhy řešení od projektantů, nikdo si je však nechce vzít na svou odpovědnost,“ upozornila starostka Skrchova Věra Kolářová s tím, že za některá řešení by tak museli platit sami obyvatelé obce.
Problémy s tlakem navrhují projektanti řešit několika způsoby. „Jedno opatření by se muselo dát přímo do vodojemu. Museli bychom tam ještě vést elektřinu,“ přiblížila Kolářová. Dále by pomohly tlakové stanice. Ty by stály pod domy ve Skrchově. Další možností je dát do jednotlivých domů čerpadla. „Letovice se ale zřekly provozu za elektřinu i údržbu čerpadel,“ nezamlouvá se starostce. Ta tvrdí, že domácnosti stojící na kopci se potýkají s minimálním tlakem vody už nyní. Měření tam provedli odborníci z Vodárenské akciové společnosti.
Navržená opatření by tlak vody ve výše položených domech ve Skrchově opravdu zvýšila. S obavou o to, že tamní obyvatelé přijdou po připojení Borovských o vodu, to ale nesouvisí. „Tyto obavy nejsou na místě. V současné době Skrchov zásobují dva vodojemy. Je pravda, že nezajišťují dostatečný tlak vody asi v pěti domech výše položených. Ke snížení tlaku by tam ale rozhodně po napojení Borové nedošlo,“ tvrdí Milan Šeránek z Vodárenské akciové společnosti.