Vidět své výkresy na zdech nebo obdivovat kamarádovy práce už nebudou žáci ze základních i středních škol. Podle nové vyhlášky o podmínkách požární ochrany staveb nesmějí od Nového roku na požárních únikových cestách viset hořlavé předměty. Vyhláška se netýká pouze škol, ale vztahuje se na všechny budovy. Nesplnění podmínek by ale mohlo vyjít opravdu draho. Pokuta může být až půl milionu korun.

Ředitelé škol na Blanensku se v současné době vyhláškou zabývají. Mnohdy s ní ale nesouhlasí.
Výtvory dětí už například zmizely ze vstupní chodby Základní školy ve Vískách. „O vyhlášce víme. Když v těchto dnech přijdou rodiče k nám do školy, nejprve je uvítají holé zdi. Kvůli vyhlášce jsme sundali sítě i obrazy, které jsme na ně věšeli. Nevypadá to sice příliš vábně, ale zařídili jsme se podle předpisů,“ uvedl ředitel tamní základní školy Ivo Krejčíř.

Kam s výzdobou řeší v těchto dnech i na Základní škole v Lysicích. „Čekáme, až k nám přijde bezpečnostní technik, který nám řekne, jak máme tuto věc řešit,“ řekl ředitel školy Zdeněk Burýšek, který je ale zastáncem toho, že do školy výzdoba patří. „Diskutovali jsme o tom i s ostatními řediteli. Myslím, že výrobky z pracovních činností, stejně jako výkresy a ukázky práce žáků mnohdy vytvářejí atmosféru školy. Velmi nerad bych je proto omezoval,“ doplnil.

Stovky prací vylepšují výzdobu například v jedovnické základní škole. Podle jejího ředitele tam obrázky prozatím zůstanou. „Ještě jsme tuto problematiku neřešili. Školu máme vyzdobenou,a tak to zatím zůstane. Nic měnit nebudeme,“ uvedl ředitel školy Michal Souček.

Podle tiskového mluvčího hasičského záchranného sboru platí vyhláška pro všechny budovy. „Vyhláška upřesňuje, jak by měly vypadat požární únikové cesty, které slouží k evakuaci osob. Například na schodištích a chodbách nesmějí být žádné větší hořlavé předměty,“ uvedl Pavel Kopáček s tím, že do prostoru únikové chodby lze dát například květinovou výzdobu omezené velikosti nebo jeden malý závěsný automat na kávu či sedací nábytek se stanoveným stupněm hořlavosti.

Dále Kopáček upozornil, že vyhláška se netýká všech chodeb. „Nepřikazujeme odstranění nástěnek a jiných materiálů ze všech chodeb v budově. Jedná se pouze o únikové cesty,“ dodal tiskový mluvčí.

Hasiči, kteří kontrolují bezpečnost ve školách, by tak mohli uložit až půlmilionovou pokutu. „To je ale až nejvyšší možná částka. V případě požáru prostě musí být úniková cesta volná a funkční. Jedná se ovšem o všechny budouvy. A to školy a školky, stejně jako restaurace nebo domy sociální péče. Nejedná se pouze o soukromé objekty. Ty ale musí mít od Nového roku hasicí přístroj a hlásič požáru, jinak by neprošly kolaudací,“ uvedl tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jaroslav Haid.