Ještě v živé paměti má zápis do základní školy například rodina současného prvňáčka Vítka Novotného z Blanska. „Syn se na zápis těšil, ale byl i trošku nervózní. Zvládl to nakonec bez problémů, nijak zvlášť jsme jej na zápis nepřipravovali. Spíš jsme ho jen povzbuzovali, aby se nebál, že tam bude paní učitelka, která se ho bude na něco ptát. Na zápise ho potom čekaly klasické úkoly, jako například poznávat barvy. Všechno to ale byly věci, které už znal," řekl tatínek Vítka Petr Novotný.

Podle školní psycholožky Hany Niedobové ze Základní školy Eduarda Beneše v Lysicích je zápis do první třídy pro děti důležitou životní událostí. „Některé zápis prožívají hodně stresově, mohou například i plakat nebo odmítají některé úkoly plnit. Roli hraje také to, jestli se dítě na zápis těší a zda je na něj a na školní docházku dostatečně zralé. Velmi důležitý je i přístup rodičů, jestli dítěti vysvětlí, co ho čeká," řekla psycholožka.

Při zápisu se hodnotí takzvaná školní zralost. „Každá škola si ale úkoly určuje sama. Bývá to například poznávání základních barev, počítání do deseti, kreslení nebo řečové schopnosti," přiblížila Niedobová.

Jedny z prvních dětí, které letos na Blanensku zamíří na zápis, budou předškoláci v Adamově. „Zápis máme naplánovaný na patnáctého a šestnáctého ledna. Děti čeká pohádkový zápis se zvířátky," přiblížila ředitelka Základní školy Adamov Jana Burianová.

Děti budou v Adamově plnit úkoly na pěti stanovištích. „Na každém z nich je jedna paní učitelka a jeden žák nebo žákyně, kteří jsou oblečení do kostýmu, například pejska, kočičky, lišky nebo medvěda. Zvířátka děti vítají a pomáhají jim plnit úkoly," řekla Burianová s tím, že letos na zápisu očekávají dvaapadesát dětí. „To je o něco více než loni," podotkla.

V Blansku budou mít všechny základní školy zápis ve stejný den. „Naplánovali jsme je na čtvrtého února a o den později bude náhradní termín. Předpokládáme, že v příštím školním roce do prvních tříd nastoupí dvě stě až dvě stě dvacet dětí," uvedla vedoucí blanenského odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy Petra Skotáková.

Například v blanenské škole Salmova plánují zápis oživit. „Doplníme ho zábavnými aktivitami, ale ještě konkrétně nevíme na jaké téma," řekla ředitelka školy v Salmově ulici Eva Kadrmasová.

V Letovicích naplánovali zápis na pololetní prázdniny 31. ledna. „Předpokládáme, že přijde asi sto dětí. Kolik nakonec nastoupí do první třídy, bude záležet na tom, kolik rodičů požádá o odklad školní docházky. Zápis budeme mít klasický, spíše symbolický," řekl ředitel letovické základní školy Miloš Randula s tím, že v Letovicích pořádají takzvané edukativně-stimulační skupiny. „V nich se paní učitelky setkávají s budoucími prvňáčky, kteří plní různé úkoly. Setkání je deset a bývají na nich i rodiče. Tyto skupiny připravují děti na nástup do školy," vysvětlil Randula.

I v Boskovicích budou mít zápis klasický, a to 4. února.