Například boskovické gymnázium plánuje začít s projektem Erasmus plus, při kterém žáci jezdí do zahraničí na výměnné pobyty. „Nyní jedeme do malého města v Německu, kde věříme, že žádné riziko nehrozí. Na jaře máme naplánovaný Amsterdam. O tom, zda je to bezpečné, se budeme bavit na schůzce právě v Německu," uvedla ředitelka školy Alena Svanovská.
Studenti z Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Blansko odjeli ve čtvrtek dvanáctého listopadu, den před teroristickými útoky, na týdenní jazykový pobyt do Londýna. V onen pátek třináctého byli v centru Bruselu, kde strávili i noc. „Naši studenti si spíše užívali typického Bruselu, budov Evropské unie a turistických zajímavostí. Až postupně se k nim začaly dostávat zprávy o tragické události v Paříži," popsala ředitelka školy Svatava Dvořáková pobyt žáků.
Jejich hlavním cílem byl Londýn. „Ve městě byli několik dní a pak se v pořádku vrátili. Kromě silné bouře během cesty na trajektu z Anglie je nic závažného nepotkalo. Ale zpáteční cesta se protáhla kvůli objížďce města Calais," uvedla Dvořáková.
Škola ani rodiče studentů už pobyt žáků nemohli následně ovlivnit. „Nestalo se, že by třeba rodiče chtěli pobyt v zahraničí zastavit. Ale určitě je to nenechalo klidné a měli obavy," doplnila ředitelka.
Studenti se v následujícím týdnu společně s učiteli zamýšleli ve vyučovacích hodinách nad děním ve světě a drželi minutu ticha. „V prosinci mají studenti odjet ještě na pobyt do Vídně. Zatím s tím počítáme, ale nedokáži v tuto chvíli říct, jestli se ještě něco nezmění," dodala Dvořáková.
Studenti z blanenského gymnázia dokonce byli přímo v Paříži, ale už měsíc před útoky. V době útoků jeli na pobyt do Anglie. Jeden žák jej zrušil a našel za sebe náhradníka. „Rodiče měli obavy, a student proto do Anglie nakonec nejel. Byl to ale pouze jeden z pětatřiceti," vysvětlil ředitel Gymnázia Blansko Radek Petřík.
Škola řešila bezpečnost žáků i s ministerstvem zahraničních věcí. „Situaci jsme pak vysvětlovali i ostatním rodičům. Obavy měli, ale nikdo další cestu zrušit nechtěl. Momentálně žádný další výjezd neplánujeme," uvedl Petřík. Začátkem prosince škola pro studenty chystá diskuzní pořad s odborníky o migrační krizi.
Cestovní kanceláře se s rušením zahraničních cest nepotýkají. „Se školami spolupracujeme a organizujeme pro ně cesty i pobyty v zahraničí. Ale zatím jsme se nesetkali s tím, že by chtěly například upravit počet účastníků nebo výlet zrušit," popsala vedoucí cestovní kanceláře Amalkatour Miroslava Kopecká.
Základní i střední školy měly možnost přihlásit se do operačního programu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Na základě výzvy mohly získat peníze na čtenářské dílny, zahraniční jazykový kurz pro učitele nebo zahraniční vzdělávací pobyt pro žáky. V souvislosti s teroristickými útoky ministerstvo upravilo podmínky, za jakých je možné podporu získat. „Vzhledem k dění v Evropě jsme změnili minimální počet účastníků těchto zahraničních pobytů z deseti žáků na pět. Školy také mohou řešit bezpečnost pobytů s ministerstvem zahraničních věcí," uvedla mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Jarmila Balážová.
KLÁRA GROMSZKÁ