Zavřeno. Stávka! Podobný nápis mohou najít rodiče v pondělí na dveřích škol, které navštěvují jejich děti. Učitelé i nepedagogičtí pracovníci chtějí stávkou upozornit na to, že jsou nespokojeni s malým množstvím peněz, které jdou do školství ze státního rozpočtu. Zavření škol a školek však mnohým rodičům zkomplikuje život. Nastanou jim totiž problémy s tím, kam děti dát.

Nedostatečně ohodnocení nepedagogičtí pracovníci, propad platů kvůli inflaci a stále méně peněz na pomůcky. To jsou hlavní důvody, které učitele vedou ke stávce.

Podle předsedy školských odborářů na Blanensku Blahoslava Kašpara patří školství k nejhůře financovaným oblastem u nás. „Vláda prostě nemá zájem o vzdělávání. Žádný jiný resort nedostává méně prostředků než školství. I když se všude tvrdí, že učitelům přidali, skutečnosti je jiná. Nejde nám jen o platy, ale o udržení aspoň takové situace ve školách, jako je teď. Tato stávka představuje poslední šanci, jak ovlivnit státní rozpočet,“ uvedl Kašpar.

O stávce se během tohoto týdne dozvěděli i rodiče. „Syn chodí do čtvrté třídy. Je už tedy docela samostatný. Buď zůstane doma sám, nebo půjde k babičce. Stávka se mě tedy nijak nedotkne, ale chápu, že třeba matky samoživitelky, které mají děti ve školkách, stávka nenadchne,“ řekla Petra Nedomová z Boskovic. Ta se stávkou souhlasí. „Učitelé mají psychicky náročnou práci a pokud za ni nejsou dostatečně ohodnoceni, nedivím se, že stávkují,“ dodala.

Kolik škol se na Blanensku stávky zúčastní, ještě není jisté. „Přesná čísla ještě neznám. Dávám dohromady seznam všech škol, které se zapojí. Školy mají ohlásit do pátku, zda budou stávkovat, nebo ne. Hlásí se spíše základní a mateřské školy než střední,“ zhodnotlil Kašpar.

Ke stávce se přidali například v mateřské škole Lidická v Boskovicích. „V pondělí budeme mít ve školce zavřeno. Rodiče jsme s celou situací seznámili. Na pondělí si sami musí zajistit náhradní hlídání. Zatím jsme se z jejich strany s žádnými velkými negativními reakcemi nesetkali. Spíše nás podporují a chápou. Pokud by se nám nepodařilo získat víc peněz, budou pak muset zase oni platit více například za hračky a další pomůcky,“ vysvětlila předsedkyně odborů v boskovické mateřské škole Věra Ždánská.

Podle ní poslední stávka, která se uskutečnila počátkem prosince, školství pomohla. Tyto peníze však nestačí. „Ve školství chybí asi tři miliardy korun. Díky první stávce se podařilo získat půl miliardy korun. Ve výsledku to ale znamená asi pět set korun na každého pracovníka ve školství. A to je málo. Navíc k většině učitelů se ani tyto peníze nedostaly,“ dodala Ždánská.

Na Gymnáziu v Blansku zavřeno nebude. „O stávce nevím. Myslím, že jednorázová akce nebude mít žádný velký efekt. Problémů ve školství je mnoho,“ míní ředitel Pavel Henek.

Stávka škol na Blanensku

Stávkují například školy:
ZŠ Boskovice
MŠ Boskovice Lidická
MŠ Boskovice Na Dolech
ZŠ Dvorská, ZŠ Erbenova, zŠ TGM Blansko

Nestávkují například školy:
Gymnázium Blansko
2. MŠ Velké Opatovice
Gymnázium Rájec–Jestřebí
ZŠ Jabloňany
ZŠ Vísky