„My jsme už před pěti lety rozjeli prodej obědů přes ulici zájemcům z okolí a kromě toho naše kuchyně zásobí také dvě mateřské školy. Díky rekonstrukci jsme tedy zvedli kapacitu obědů ze čtyř na šest set,“ uvedl ředitel sloupské základní školy Pavel Dočekal. Kromě toho ještě Sloupští zakoupili do kuchyně nové vybavení, které jim umožní dávat na výběr ze dvou jídel místo jednoho. Každý žák totiž bude mít svůj vlastní čip, kterým si v nově nainstalovaném elektronickém systému obědy dopředu sám vybere. S tím by neměli mít problémy ani žáci prvních tříd, o které se od začátku letošního roku starají jejich nejstarší spolužáci. Každý deváťák má svého prvňáčka, kterému bude po celý školní rok pomáhat. Na rekonstrukci, která trvala tři čtvrtě roku a stála půl milionu korun, se podílely dvě firmy. Část peněz získala škola sponzorským darem a s částí pomohlo i vedení obce. Zbytek doplácela z vlastních úspor.

Jíst zdravě a levně

Ve Sloupě teď díky nové kuchyni můžou přemýšlet také o rozvozu obědů do širšího okolí. „Tuhle možnost skutečně zvažujeme, protože naše kapacita je teď velká a myslím si, že školní obědy jsou dobré, levné a hlavně zdravé. Já je jím už dlouho a při nedávné kontrole cholesterolu my moje lékařka s úsměvem doporučila, abych přidal do jídelníčku špek, protože mám velmi nízkou hladinu cholesterolu,“ pousmál se Dočekal.

Ještě větší opravu kuchyně a jídelny má za sebou také blanenská střední odborná škola. Opravy zaplatil zřizovatel, kterým je Jihomoravský kraj. „Když se k nám hejtman Michal Hašek přišel do školy osobně podívat a viděl, v jakém stavu tyto prostory jsou, pochopil, že je jejich úprava nezbytná,“ řekl ředitel školy Pavel Čípek a dodal, že si od rekonstrukce slibuje hlavně zefektivnění práce a lepší hygienické podmínky.

Do prací za zhruba pět a půl milionu korun se vešly nové technologie do kuchyně, nový výdejní pult, odsávání, kanalizace, rekonstrukce elektrických rozvodů v jídelně a další opravy. Úprav se dočkaly také toalety pro žáky i zaměstnance školy. „Také bychom mohli do budoucna dávat na výběr ze dvou až ze tří obědů,“ dodal ředitel.

Pro slavnostní zakončení oprav svých kuchyní se rozhodli na obou školách. V Blansku tento týden dojde třeba na raut či prohlídku a ve Sloupě zase na VIP ochutnávku školních obědů.

ONDŘEJ BACÍK