U školních pomůcek musí rodiče počítat s navýšením cen, v průměru o patnáct procent. V případě papíru, tedy například bloků a sešitů, musí počítat i se sedmdesáti procentním navýšením. Mnozí spoléhají na pětitisícový příspěvek, který schválila vláda. „Syn půjde do třetí třídy a školní pomůcky pro něj včetně nového oblečení a obuvi budou stát několik tisíc korun. Přesně to spočítané nemám, ale určitě to bude dražší než před rokem. Ceny šly hodně nahoru u všeho,“ řekla Deníku Rovnost Blanka Mikešová z Adamova na Blanensku.

V předchozích letech se jí prý vyplatilo počkat si na velké slevy před začátkem školního roku ve velkém obchodním řetězci. „Jestli to tak bude i letos, netuším. Zatím jsme toho moc nenakoupili, jen drobnosti,“ dodala žena.

V papírnictvích na Blanensku, které redakce oslovila, mají zboží v tuto chvíli zatím dostatek. Odliv zákazníků kvůli nárůstu cen většina z nich zatím nepocítila. Největší nápor nakupujících v některých prodejnách čekají tradičně až v závěru prázdnin. „Ceny šly nahoru a u některého sortimentu opravdu hodně. V řádu desítek procent. Ale na odlivu zákazníků se to u mě zatím neprojevilo. Rodiče nakupují pomůcky průběžně už od konce školního roku,“ poznamenal Jiří Holemý z papírnictví v blanenské ulici Bezručova.

Při archeologickém výzkumu našli odborníci v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu na Blanensku mince a zbytky materiálu. Podle všeho se jedná o doklad penězokazectví. Pod zemí objevili i fragmenty keramiky a kosti pravěkých zvířat.
Kateřinská jeskyně vydala další objev. Pod zemí ukrývala tajemství penězokazců

Rodičům letos s vybavením školáků pomůže i mimořádný příspěvek pět tisíc korun, který schválila vláda. Těm, kteří pobírají přídavky na děti, přijde částka z ministerstva práce a sociálních věcí automaticky, ostatní si o něj musí požádat. Stačí k tomu vyplnit formulář přístupný na stránkách ministerstva od půlky srpna nebo zajít na vybraný na vybraný Czech POINT. „Požádám si o něj na obě dcery a je jasné, že celý příspěvek na vybavení do školy utratíme,“ má jasno například Markéta Dvořáčková ze Znojma.

Jak moc se aktuální krize projeví na nákupech zákazníků, si zatím odhadovat netroufají ani v brněnské prodejně Koh-I-Noor ve frekventované Masarykově ulici. „Zlevňovat v době, kdy narůstá doslova úplně všechno, možné není. Budeme rádi, když některé produkty ponecháme na stejných cenách, jako doposud,“ sdělil za firmu mluvčí Jan Kubát.

Zároveň poradil, aby rodiče nenechávali přípravu svých ratolestí do školy na poslední chvíli. „Určitě je dobré jít nakoupit včas, aby se zákazníci vyhnuli frontám a především, aby na ně měly prodavačky dostatek času. Hodně klientů totiž potřebuje při výběru poradit,“ doporučil Kubát.