Vyhláška začala platit loni v září, nicméně její důsledné dodržování vyžadují kontroloři teprve od začátku letošního ledna. Například bufet ve vyškovské škole Nádražní 5 kvůli ní končí. Přitom vedení školy spolu se zájmovým sdružením rodičů dohlíželo, aby potraviny v bufetu byly vyhovující. „Nyní nám ale provozovatel dává výpověď. Budeme hledat nového, ale vzhledem k omezením, které vyhláška přináší, nevěřím tomu, že se podaří sehnat adekvátní náhradu," byl skeptický ředitel školy Pavel Pospíšil.

Rodiče přitom podle něj byli s bufetem spokojení. „Když chodí pro děti, vidí, jaká je v bufetu nabídka. I doma žáci řeknou, co si koupili. Nesetkali jsme se s výraznějšími problémy. Párkrát nějaký rodič řekl, že se mu část sortimentu nelíbí, ale to jsme se s provozovatelem hned dohodli na změně," sdělil Pospíšil.

Co zakazuje pamlsková vyhláška:energetické nápoje, výrobky obsahující kofein (kromě čaje) a umělá sladidla (kromě žvýkaček bez cukru), v bagetách a pečivu nesmí být kečup, majonéza, dresink a hořčice, na část výrobků jsou stanovené limity soli, cukru a tuku, transmastné kyseliny pocházející z částečně ztužených tuků; ovocné a zeleninové šťávy a nektary s přidaným cukrem (včetně medu a melasy), více než 0,5 g soli nebo 1 g přidaného cukru ve sto gramech zpracované zeleniny a ovoce

To na Letním poli provozovatelka bufetu se zavíráním ještě vyčkává. Na kontrolu. „Věřím, že potraviny budou v pořádku. Pokud naznají, že ne a bude to nutné, zavřu. Zaměstnání mám, takže mně se nic nestane, ale bude mě to mrzet. Od začátku se snažíme nabízet co nejlepší sortiment," zmínila provozovatelka Jarmila Matulová.

Ředitel Pospíšil má za to, že striktní podmínky vyhlášky ničemu nepomůžou. „Z mého pohledu jde o špatný krok. Když máme polední přestávku a já sleduji, s čím se děti vrací, nestačím se divit. V rukou mají kofoly, coca-coly, párky v rohlíku i bramboráky. Myslím, že řešení není dotažené," uvedl.

Dopad pocítí i přímo škola. „Provozovatel bufetu nám dával dárky do tomboly, přispíval také na školní akce a dotoval různé odměny. Měli jsme z něj i nájem. I to je pro nás ztráta," přiznal ředitel.

Pamlsková vyhláška už se promítá i do provozu bufetů na Blanensku. Zatím hlavně postupným „mizením" nevhodných potravin. „Jenže jídel, která jsou povolená vyhláškou, je naprosté minimum. Bohužel i potravina, která je běžně považovaná za zdravou, vyhlášce neodpovídá. Například ochucený jogurt, nebo ovocný džus," řekla ředitelka blanenské Základní školy Erbenova Simona Poláková.

Maminka dvou malých školáků Jana Lidaříková z Olomučan s vyhláškou souhlasí. I když i ona uznává, že toho možná upravuje až příliš. „Je dobré, aby děti získávaly zdravé stravovací návyky. Ale u jídla jsem zastáncem stylu od každého trochu. Děti navštěvují školu, kde toho moc k výběru nemají. Pití i svačiny s ovocem nebo zeleninou jim chystám, ale sladké jim občas dám taky," uvedla.

Pamlsky občas dětem dopřávaly i kuchařky ze Základní školy Dvorská v Blansku. „Jednou za čtrnáct dní dostávaly müsli tyčinky, tvaroh, jogurt, kinder řez a na Mikuláše perník. I s tím je už konec," ví vedoucí školní jídelny Miroslava Dvořáková.

ALENA GRYCOVÁ
KATEŘINA ŠTEFKOVÁ