Kapacitně naplněna je i mateřská škola ve Žďárné. Jak se s novelou vypořádají, nechtěla tamní ředitelka Ludmila Musilová odhadovat. „Zatím nevím, jak na tuto změnu zareagujeme, protože mluvíme o dětech, které zatím nebyly narozeny. Nemůžeme tušit, kolik jich tedy v naší obci bude. Ani nevíme, jaká bude zaměstnanost, zda se vůbec maminky budou chtít tak brzo vrátit do zaměstnání," řekla Musilová a dodala, že opatření budou řešit nejdříve až ve chvíli, kdy budou mít alespoň některé údaje k dispozici.

Velké opravy i rozšíření kapacity mateřské školy chystají v příštím roce v Drnovicích. Zlepší zázemí pro děti a přidají jednu třídu. Na původní čtyřicet let staré budově přistaví dělníci nové patro, celou ji zateplí a opraví původní podlahy. „Jedním z důvodů našeho rozhodnutí byla i novela školského zákona, ale školka už hlavně potřebuje modernizaci. Sledujeme také demografický vývoj a víme, že více míst v mateřince budeme potřebovat," uvedl starosta Drnovic Petr Ducháček.

Novela školského zákona má postupně zajistit místa ve školkách pro všechny malé děti. „Od roku 2017 je zavedený nárok na předškolní vzdělávání čtyřletých, od roku 2018 tříletých a díky přijatému pozměňovacímu návrhu od roku 2020 také dvouletých dětí," řekla ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

Například ředitelka mateřské školy ve Velkých Opatovicích Blanka Langerová se dopadů novely nebojí. „Už dnes máme ve školce několik dětí mladších tří let. Kapacitně jsme na tom dobře. Nemyslím si, že by se to v budoucnu mělo změnit," řekla.

Většina zástupců mateřských škol však vidí problém i v nevyzrálosti malých dětí. „Samozřejmě novela je dobrá v tom, že se maminky budou moci vrátit do práce dříve, nicméně si myslím, že z pedagogického hlediska by takto malé děti měly být ještě výhradně v péči rodičů. Teprve až ve třech letech jsou na školku dostatečně připravené," řekla Langerová.

To si myslí i maminka dnes čtyřletého chlapce Alžběta Rybková. „Chápu, že se maminky chtějí vrátit do práce, být s dítětem doma je náročné. Ale podle mě dítě ve dvou letech ještě potřebuje být celý den s matkou. Ve třech je samostatnější a začne mít větší zájem o kontakt s lidmi mimo rodinu. Tehdy je podle mě dobré dát dítě do školky," řekla.

Novela zákona kromě nároku na místo v mateřské škole zavádí i rok povinného předškolního vzdělávání, který bude ve veřejných mateřských školách bezplatný. Změna začne platit od příštího školního roku.

MARKÉTA PULDOVÁ