Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školky mění kritéria pro přijetí. Kvůli diskriminaci

Blanensko – Děti rodičů, kteří pobývají se sourozenci na mateřské dovolené, nebudou při přijetí do školky znevýhodněni oproti těm, jejichž rodiče pracují. Podle ombudsmana je totiž toto pravidlo při zápisu diskriminující.

28.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Protože si rodiče nepřijatých ratolestí často stěžují na nerovné zacházení, ombudsman zveřejnil seznam znepokojivých kritérií. Mnohé školky na Blanensku tak musely upravit dosavadní pravidla. Některé malé uchazeče však budou muset kvůli nedostatku prostoru odmítnout.

Poté, co hned napoprvé nebyl přijat do školky syn Moniky Kubové z Blanenska, zažila si perné chvilky. „Mému synovi sice bylo méně než tři roky, stejně staré děti jiných maminek však do školky přijali. Zatímco já jsem pracovala a sháněla si pro dítě hlídání, tyto maminky na mateřské dovolené měly přednost. To mě mrzelo,“ sdělila Kubová. Podle ní přitom dříve většina školek na Blanensku děti zaměstnaných rodičů upřednostnila.

Protože velký počet dětí nestačí školky pojmout, jsou ředitelé nuceni vybírat své budoucí svěřence podle kritérií. Letovičtí je však letos musí upravit. „Došlo nám vyjádření ombudsmana s tím, která kritéria děti diskriminují. Sešli jsme se tedy s ředitelkami školek a nad tímto tématem diskutovali. Větší šanci pro přijetí podle nich mají předškoláci, dále ty děti, které již ve školce mají staršího sourozence, přednostně berou také děti na celý den oproti těm, které mají do školky docházet na pár hodin. Ze seznamu jsme však museli vymazat upřednostnění dětí, jejichž rodiče pracují, oproti těm, kteří by mohli se sourozencem zůstat na běžící mateřské dovolené,“ uvedl místostarosta Letovic Radek Procházka. Právě město totiž školky zřizuje.

Zohlední věk a bydliště

Tímto se přitom řídila většina školek. Tvrdí to ředitelka letovické mateřské školy v ulici Komenského Alena Chloupková. „Zjistila jsem, že mnoho dalších školek nemělo povědomí o tom, že by takové kritérium nebylo správné. Stejně tak já. Nyní se budeme opírat zejména o věk dítěte a o to, kde má trvalý pobyt,“ řekla.

Vedení školek by mělo přijmout i zdravotně postižené děti, nemá ale potřebné vybavení pro jejich péči. „I tyto děti mají právo dostat se do kolektivu svých vrstevníků. Přijetí je však vhodné probrat s jejich rodiči. Vyžaduje totiž bezbariérový přístup a další speciální zařízení, ta v některých školkách chybí a nejsou na ně peníze,“ sdělila ředitelka.

Na zápis Letovičtí ještě čekají, je ale jasné, že všechny děti tamní školky nepřijmou. „V jedné naší třídě může být maximálně pětadvacet dětí, třídy máme čtyři. Jsou ale menší školky, kde bude přetlak větší,“ podotkla Chloupková. Podle ní má vyjádření ombudsmana i výhody. Školky nebudou odmítat děti těch, kteří by uspěli s odvoláním u krajského úřadu.

Názor ombudsmana vítá i ředitelka blanenské školky v ulici Údolní Miloslava Charvátová. „Kritéria by měla řešit vzdělání dětí a ne způsob péče. Dále mají zohledňovat děti a ne jejich rodiče,“ přiblížila.

I blanenské školky podle ní změnily pravidla. Taktéž z nich vypadlo zvýhodnění dětí zaměstnaných rodičů. „Starším dětem přece nemůžeme odepřít vzdělání jen proto, že mají mladšího sourozence, se kterým je rodič na mateřské dovolené. Při zápisu si musí být všechny děti rovny. Pokud se pak v roce uvolní místo, teprve pak upřednostním v pořadníku ty děti, jejichž rodiče do zaměstnání nastoupili,“ dodala Charvátová.

Nízká kapacita

Podle mluvčí ombudsmana Ivy Hrazdílkové je málo míst ve školkách, více dětí a tím tedy více nepřijatých než v minulosti. „Rodiče se tak na nás často obraceli s tím, že byli nespravedlivě odmítnuti. Vydali jsme tedy seznam nejčastějších kritérií pro přijetí, která mohou znamenat úskalí,“ uvedla Hrazdílková.

Upřednostnit starší děti kromě těch, kterým zbývá poslední rok do nástupu na základní školu, by ředitelé měli pouze v případě rovnosti bodů malých uchazečů. „Jinak by se mohlo stát, že by se tříleté děti do školky vůbec nedostaly,“ vysvětlila mluvčí. Aby dítě mohlo do školky, musí mít ze zákona povinné očkování.

Není ale třeba přípustné nepřijmout do školky dítě jako „zdravotně nezpůsobilé“ jen proto, že v době zápisu trpělo běžnou infekční chorobou. Odmítnutí zdravotně postiženého dítěte je přímou diskriminací. „Často jsou zvýhodňovány děti rodičů zaměstnaných ve veřejném sektoru, třeba na obecním úřadě a podobně. Ředitelé by se také neměli řídit trvalým pobytem rodičů, školka tu totiž není pro rodiče, ale pro jejich děti. Dále si musí dávat pozor, aby nediskriminovali děti cizinců,“ vyjmenovala některá problematická kritéria Hrazdílková.

Přijetím dětí pracujících rodičů jsou zvýhodněni opět právě rodiče, naopak dětem matek na mateřské je odepřeno vzdělání. Upřednostnění dítěte, jehož sourozenec už do dané školky chodí, je podle ombudsmana naopak pochopitelné.

Autor: Karolína Opatřilová

28.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lidé podle politologů často kroužkují politiky s akademickými tituly, a to nejčastěji s těmi doktorskými. Příkladem byl Rom Kostřica, který na jihomoravské kandidátce TOP 09 v roce 2010 získal 7579 hlasů a poskočil z pátého na druhé místo.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Žáci první třídy ze ZŠ Lipovec s paní učitelkou Hanou Pliskovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme školáky ze základní školy v Lipovci

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Škatulata kandidátů. Přeběhlíci mění tradiční strany za nové

Jižní Morava /ANKETA/ – Jihomoravanům, kteří si oblíbili konkrétního kandidáta v posledních předčasných parlamentních volbách, se může stát, že jej na letošních volebních lístcích budou déle hledat. Více než dvě desítky kandidátů totiž vyměnily politický kabát. Z tradičních stran utíkají do mladých.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení