Matka, která má v Blansku dítě, jemuž budou letos v dubnu tři roky a chce v té době nastoupit do práce, nenajde místo v žádné mateřské školce. Nejdříve od září.

Dozvěděly se o tom včera maminky malých dětí, které přišly na diskusi s pracovníky školského odboru blanenské radnice a blanenské charity. „Tak to jsem už vše propásla. Nevím, kam budu syna až do září dávat,“ řekla jedna z přítomných.

Další z maminek, Lada Poliščuková, už kvůli tomu, že jí nevzali dítě do žádné z mateřských škol, o práci přišla. „Byla jsem u zápisu, kde mi paní ředitelka slíbila, že od září nastupujeme. Pak jsem byla pozvána do školky, abych podepsala rozhodnutí, ale ono znělo opačně. Dítě jsem do školky dostala až nyní v únoru,“ uvedla.

Podle vedoucího školského odboru Františka Alexy není důvod na systému mateřských škol ve městě nic měnit. „Maminky musí uvažovat, že zápis do školky, který bývá na jaře, je vlastně přihlášením dítěte do školky na následující školní rok.

Pokud tedy matka ví, že bude během tohoto školního roku nastupovat do práce, musí si místo ve školce zajistit už do září,“ sdělil Alexa. Stejně podle něj mají uvažovat i ti, kteří vědí, že se do Blanska budou stěhovat.

Za dítě přijaté od září do školky, ale rodiče musí měsíčně platit poplatky, i když dítě ve školce nepobylo ani jeden den. „Ta částka na měsíc je sto osmdesát korun,“ doplnila ředitelka mateřské školy v Údolní ulici Charvátová. Podle ní řada matek tuto možnost využívá.

Druhou variantou, kterou maminky mají během školního roku, je čekat, zda se nějaké místo ve školce neuvolní. „Nemůžeme s tím nic dělat. Kvůli financování mateřských škol je nejvýhodnější, aby měly ředitelky v září školky plně naplněny,“ vysvětlil Alexa.

Dodal, že se matky nemusí obávat toho, že by se děti do mateřských škol nedostaly. „Máme ještě rezervu, můžeme ještě v případě zájmu otevřít další třídu ve školce ve Dvorské ulici,“ dodal. Přiznal však, že by maminky neměly trvat na tom, že chtějí dítě ve školce v blízkosti jejich bydliště, ale naopak pokud vědí, že školku budou potřebovat, přihlásit děti tam, kde místo je.