Do kdy mi musí dát ředitelky mateřských škol vědět, jestli dítě přijmou či ne? Jaká je kapacita pro přijetí? Budou při výběru zohledňovány matky, které pracují nebo nastupují do zaměstnaní? Mají šanci i tříleté děti? Podobné otázky v těchto dnech zní kluby pro maminky s dětmi po celém Blanensku. Za pár týdnů už budou ředitelky mateřských škol vědět, kolika dětem letos řeknou zamítavé ne.

„Momentálně se u nás v klubu stále diskutuje o tom, jaké šance mají letos děti při přijímání do mateřských škol. Obavy z odmítnutí mají hlavně rodiče tříletých dětí a pak maminky, které chodí do práce a musely by si problematicky shánět hlídání,“ přiblížila Monika Kubová z blanenského Klubu Matýsek.

Její slova potvrzuje i Petra Veselá, ředitelka blanenského Klubu Ratolest. Nedávno se v něm maminky setkaly s ředitelkami školek z Blanska a zástupci odboru školství. „To, jestli se jejich děti dostanou do školky, pochopitelně rodiče trápí. Strach mají zaměstnané maminky i ty na mateřské,“ uvedla Veselá.

V minulém roce si rodiče v Blansku byli o něco jistější. Vloni v září ve městě totiž otevřeli nové dvě třídy, díky nímž mohli přijmout až o padesát dětí víc. Jestli letos budou muset odmítat, však zatím říct nedokážou. „Podle počtu dětí v posledních předškolních ročnících můžeme do školek letos přijmout zhruba sto osmdesát dětí, což je asi o pětačtyřicet dětí méně než vloni, kdy jsme otvírali dvě nové třídy na Dvorské. Do konce května se však ještě můžou rodiče rozhodnout, jestli jejich dítě už nastoupí do školy nebo jestli ještě zůstane ve školce. Tyto odklady počet míst v mateřských školách ještě ovlivní, obvykle tvoří tak patnáct procent,“ uvedl vedoucí odboru školství blanenské radnice František Alexa a doplnil, že právě kvůli odkladům v posledních letech posunuli v Blansku zápis do školek až na květen. Letos rodiče čeká v pondělí devátého května. Poté mají ředitelky jako ve všech ostatních školkách třicet dní na to, aby rodičům poslali vyjádření o přijetí či nepřijetí dítěte.

Školka není hlídací služba

Dítě v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, trvalé bydliště v Blansku, celodenní docházka, sourozenec chodící do školky, sociální znevýhodnění. Takové jsou letošní kritéria, podle kterých se budou v případě plné kapacity rozhodovat ředitelky blanenských mateřských školek. Podle nedávného vyjádření ombudsmana z nich nově zmizelo upřednostnění dítěte pracujících rodičů. „Názor ombudsmana budeme při přijímání dětí do mateřských školek na následující školní rok respektovat. Školka není hlídací služba, ale vzdělávací instituce a dítě v ní nemůže trpět co to, že jeho rodiče chodí do práce,“ vysvětlil Alexa.

Stejně jako v předchozích letech, i letos zřejmě nebudou moct přijmout všechny přihlášené děti do školek v Letovicích. Jistější si budou po zápise, který se ve všech třech letovických mateřských školách koná pátého května. „Počítáme s tím, že i letos bude poptávka větší než počet dětí, které do školek v Letovicích můžeme přijmout. Navzdory tomu jsme ale vzali v potaz vyjádření ombudsmana, že některá přijímací kritéria děti diskriminují a po odmluvě s ředitelkami školek jsme z přijímacích požadavků vymazali upřednostnění dětí, jejichž rodiče pracují,“ vysvětil místostarosta Letovic Radek Procházka.

V Kunštátě letos zápis do mateřské školy chystají na šestnáctého května. Jestli budou muset děti odmítat, uvidí až podle toho, kolik z rodičů současných předškoláků požádá o odklad. „Ve srovnání s ostatními stejně velkými městy je v Kunštátě relativně velká školka. Letos však z osmadvaceti rodičů dětí v posledním předškolním roce jich zhruba deset uvažuje o odkladu nástupu do školy. Podle nejhoršího scénáře bychom tak mohli do školky umístit jen dvacet dětí. Přesný počet uvidíme na konci května,“ přiblížil ředitel zdejší mateřské školy Vratislav Sedlák.

Také v Kunštátě zmizel z letošních přijímacích kritérií požadavek na zaměstnanost rodičů. Podle Sedláka však upřednostnění dítěte pracujících rodičů zrušili ještě před nedávným vyjádřením ombudsmana. „Kritéria pro přijímání dětí do školek měníme každý rok. Podmínku zaměstnanosti rodičů jsme měli v minulých letech, ale neosvědčila se nám. Proto jsme ji letos vyňali ještě před tím, než ji ombudsman označil za diskriminační,“ vysvětlil ředitel kunštátské školy.

Oproti jiným městům kritérium přednostního přijímání dětí zaměstnaných rodičů si ponechali mateřské školy v Boskovicích. Podle Dagmar Burianové, ředitelky boskovických sdružených školek Lidické, Na Dolech a na ulici Bílkové, však žádný velký problém s přetlakem dětí letos neočekávají.

„V předchozích letech jsme o několik míst navýšili kapacitu školek, uvidíme podle zápisu v posledním květnovém týdnu, ale předpokládáme, že poptávku pokryjeme. To, že vycházíme vstříc zaměstnaným matkám, je logické, jsme ale nakloněni také domluvám s matkami na mateřské. Zatím s tím žádný problém nebyl,“ uvedla Burianová.