Už od příštího roku se možná otevře jedna třída mateřské školy přímo v areálu blanenské nemocnice. Do školky budou chodit děti zaměstnanců nemocnice a stráví tam až dvanáct hodin denně.
O vzniku školky v nemocnici uvažuje Blansko už asi dva roky. „Kapacita blanenských školek je zatím dostatečná, ani nemáme plno. Ale školka v nemocnici se režimem přizpůsobí potřebám rodičů, kteří se vrací po rodičovské dovolené do práce v nemocnici. Jelikož slouží dvanáctihodinové služby, děti můžou trávit ve školce celou tuto dobu,“ vylíčil zvláštnost této mateřské školy starosta Blanska Lubomír Toufar.
Školka, která podle představ nemocnice začne fungovat od začátku příštího školního roku, vznikne nejspíš v prostoru bývalého plicního pavilonu. „Pavilon je součástí areálu, ale současně je přístupný zvenku. Může navázat na všechny služby v nemocnici, jako třeba stravování nebo prádelnu,“ přiblížila ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.
Za celkové úpravy pavilonu město zaplatí necelé dva milióny korun. „Postačí úpravy ze sádrokartonových příček, aby se rozdělil prostor a děti měly kde jíst nebo spát,“ podotkl starosta Toufar. Do částky město zahrnuje i úpravy zahrady u atria nemocnice.
Děti úředníků
Podle předběžného průzkumu mezi zdravotníky projevili zájem rodiče asi padesáti dětí. Posílat své děti do školky v nemocnici chtěli také úředníci z blanenské radnice, kteří však budou mít nejspíš smůlu. „Zájem zdravotníků už i tak dvojnásobně převyšuje kapacitu zamýšlené školky. Úředníci navíc nepotřebují dvanáctihodinové hlídání,“ poznamenal Toufar.
Zvláštní školku mají i v Kunštátě. Letos v září spustili nový pilotní projekt takzvané družinové školky. Tamní občanské sdružení Kunštátský kulíšek využívalo školní družinu k dopolednímu hlídání dětí. Později školka musela družině ustoupit do klubovny mladých hasičů. „V této školce je čtrnáct spíše menších dětí, které měly původně chodit do státní školky. Nakonec však dostalo odklad o deset předškoláků víc, než se počítalo. Jejich rodiče ale už měli zajištěné zaměstnání, proto jim ostatní ustoupili. Aby ale mohly i menší děti do školky, sdružení zařídilo alespoň dopolední službu. Je to určené hlavně pro rodiče, kteří by děti vyzvedávali v poledne i ze státní školky,“ vysvětlil starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.
Školku, kde se o děti starají především bývalé učitelky v důchodu, dotují dohromady čtvrt milionem korun město Kunštát a Jihomoravský kraj. „Bereme ji však jen jako provizorní. Stálý provoz by byl totiž hodně nákladný. Příští rok zkusíme zavést rodinné školky. O tři až čtyři děti se postará jedna vyškolená maminka na mateřské dovolené,“ doplnil Wetter.
V Boskovicích mají problém s nedostatečnou kapacitou školek. Letos museli odmítnout třiašedesát dětí, což je třetina uchazečů. „Máme teď víc předškoláků s odkladem, proto jsme odmítli hlavně děti, které ještě nemají tři roky a také ty s trvalým bydlištěm mimo Boskovice,“ popsala řešení situace místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Pokud by však stav byl dlouhodobě nad limitem, město může vybudovat ještě jednu třídu z tělocvičny v Bílkově ulici.