Do krajského projektu se zapojily týmy z šedesáti jihomoravských škol. Ty se účastnily workshopů, na kterých se ve spolupráci s politiky a mentory snažily vyřešit problémy ve svých regionech. „Měli jsme několik témat. Nakonec jsme vybrali stavbu cyklostezky mezi Zboněkem a Letovicemi,“ přiblížila Sára Špinarová z třetího ročníku školy.

Bylo nutné vypracovat projektovou dokumentaci, analýzu záměru či vytvořit rozpočet. „Trvalo to asi tři měsíce. Spolupracovali jsme s lokálním politikem a mentorkou z organizace Mezigenerace,“ dodala.

Fotbalový trenér Martin Maša odchází z FK Blansko do Olympie Ráječko.
Klub má na čem stavět, říká odcházející trenér fotbalistů Blanska Martin Maša

Stavbu úseku cyklostezky považují letovičtí studenti za důležitou. „Všichni v těch místech jezdíme na kole. Nedaleko končí cyklostezka z Šebetova a pokračovat lze buď po bahně, nebo rychlostní silnici, což je sebevražda,“ doplnil kolegyni z týmu Michal Křenek.

Středoškoláci při tvorbě návrhu narazili na problém. „S úsekem sousedí železniční trať. Kvůli ochrannému pásmu tam nelze položit asfalt,“ přiblížila Špinarová. Mládež nakonec přišla s řešením. Místo asfaltu vybrali zámkovou dlažbu. „Jedná se o dlažbu bez stržené hrany. Tím pádem je její povrch hladký. Navíc se dá rozložit, kdyby to bylo nutné,“ řekla studentka.

Při závěrečné konferenci na brněnské radnici za návrh získali třetí místo a deset tisíc korun. Za ně chtějí letovičtí pořídit odpočívadlo. Uskutečnění jejich návrhu teď musí podpořit letovičtí politici.

Ilustrační fotografie.
Problémoví žáci bez pomoci: na jihu Moravy chybí školní psychologové