Žáci tak píšou každé písmenko zvlášť a rovnou i s diakritikou. „Je to praktické psací písmo pro děti: jednoduché, moderní a současné. Zohledňuje psaní i pro dysgrafiky a leváky,“ uvedla jeho autorka Radana Lencová.

Ve Sloupu tento typ jako jedni z mála v kraji vyučují už desátým rokem. „U dětí dlouhodobě klesá čtenářská gramotnost, což výuka Comenia Script z části odbourává. Na čtení je více času, zvyšuje se tak schopnost žáků pracovat s textem a porozumění jeho obsahu. Dokazují to odborné studie. Velký přínos to má také například u přijímacích i maturitních zkoušek,“ řekl Deníku Rovnost ředitel sloupské školy Pavel Dočekal. Zmíněné písmo vyučují i na blanenské základní škole v Erbenově ulici.

Sloupskou základní školu stavěli místní i přespolní v 80. letech z části svépomocí.
Škola ve Sloupu slaví 40 let. Stavěla se částečně svépomocí

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkPokroky jsou podle Dočekala u prvňáčků vidět velmi brzy. „Běžní prvňáčci většinou začínají číst věty zjara. S písmem Comenia Script přečtou díky úspoře času při výuce psaní věty z tříslabičných slov už koncem listopadu a textu lépe rozumí. K tomu mám humornou historku. Jedna babička nám děkovala, že byla s vnukem na Dušičky na hřbitově a on přečetl všechny náhrobky,“ odlehčil dané téma Dočekal.

Z výuky tohoto typu písma je nadšená například Michaela Sehnalová. Její dcerka navštěvuje první třídu. „Písmenka se jí vybavují lépe. V kombinaci s hláskovou metodou čtení jí pěkně naskakují. Možná je to jen můj pocit, nemám totiž srovnání s běžnou výukou, ale čtení a psaní u nás bylo bez větších problémů. Pokroky byly velmi rychle znát,“ těší ženu.

Unikátní bazén

Dalším bonusem je bazén. Původně měli dělníci postavit ve školním areálu v 80. letech dvě tělocvičny. Ve Sloupu si ale řekli, že budou mít něco extra. „Místo menší tělocvičny se tak narychlo postavil krytý bazén, který slouží dodnes,“ zavzpomínal tehdejší stavbyvedoucí a pozdější starosta městyse Josef Mikulášek.

Na tehdejší dobu unikátní stavba s posuvným dnem vznikla díky práci konstruktérů ČKD Blansko a místním řemeslníkům. Do rekonstrukce bazénu investovali Sloupští před časem zhruba dva a půl milionu korun. „Jednu hodinu tělocviku týdně mají naši žáci v bazénu. Předepsaný plavecký výcvik tak mnohonásobně překročíme a děti umí perfektně plavat. Po odstávce blanenských lázní k nám jezdí i dvě školy z okolí, zbytek jsme museli kvůli kapacitě odmítnout,“ tvrdí ředitel Dočekal. Sloupští využívají rovněž lezeckou stěnu či venkovní posilovací a umělé hřiště.

Skleník v centru Blanska? Komunitní zahrádka i laso galerie do veřejného prostoru. To je projekt SITU.
Skleník v centru Blanska: podívejte se na projekt galerie ve veřejném prostoru

Nedávno ve škole dokončili rozsáhlou opravu několika tříd, do kterých pořídili moderní pomůcky a počítačovou techniku. V budoucnu počítají se dvěma novými polytechnickými učebnami s 3D tiskárnami, jazykovými učebnami, keramickou dílnou a cvičným bytem.

Před školní budovou Sloupští na podzim odhalili pomník na počest bývalého příslušníka britského královského letectva Zbyška Nečase-Pembertona. Ten část svého dětství strávil právě v obci v srdci Moravského krasu a od jeho narození loni uplynulo sto let. Za války si psal deníky, která manželka nedávno sloupské škole věnovala.