Rozsáhlé stavbě, která odstartovala v zimě roku 1980, tehdy šéfoval pozdější sloupský starosta Josef Mikulášek. V té době byl souběžně i při finiši výstavby známého hotelu Dukla v Blansku.
„Vidím to jako dnes. Stavbu sloupské školy dostal okresní stavební podnik v Blansku příkazem shora. Já v něm po vysoké škole nastoupil v projekci. Postavili mě na zasněžené pole se zaměřovacím přístrojem a s plánem, kde byly jen křížky budoucích pilířů. Projekt nové školy se dodělával za pochodu,“ zavzpomínal pro Deník Rovnost s odstupem několika desítek let Mikulášek.
Do podobných velkých staveb se prý tehdy firmy nehrnuly a tak prvotní práce na základech byly v režii brigádníků. Těch se během tří let na staveništi protočily stovky, možná tisíce.
„Pamatuji si, že obecní rozhlas i v obcích v okolí hlásil, že kdo nebude na stavbě pomáhat, tomu nevezmou dítě do školky. Brigádničila tam řada profesí. Pekaři, krejčí, dělníci i ženy. Norma byla padesát zdarma odpracovaných hodin na hlavu. Takzvaně v akci Zet. Pak se brigádníkům vyplácelo tuším deset korun za hodinu. Jejich koordinace byla ale hodně složitá. Navíc museli mít povolení od zaměstnavatelů, že mohou po pracovní době na stavbu školy,“ řekl bývalý stavbyvedoucí.
Na stavbě byl prakticky po celou dobu sedm dní v týdnu. S manželkou a malými dětmi se viděl minimálně. „Bylo to docela tvrdé. Když děti chtěly vidět tatínka, musely se prostě s maminkou vypravit na stavbu,“ poznamenal pamětník.
O stavbu železobetonového skeletu budoucí základní školy se už postarala stavební firma z Brna a brigádníky později vystřídali řemeslníci. Původně měla mít dvě tělocvičny jako současná Základní škola Salmova v Blansku. Ve Sloupu si ale řekli, že budou mít něco extra. Místo menší tělocvičny proto narychlo postavili krytý bazén, který slouží dětem dodnes. „Byly to hodně hektické tři roky. A co mi z této stavby uvízlo nejvíce v paměti? Budu se opakovat. Zasněžené pole, na kterém stojím s plánem, kde jsou jen křížky pilířů,“ zakončil s úsměvem povídání Mikulášek.
Školství ve Sloupu
Historie školství se ve Sloupu začala psát v roce 1755. Původně se vyučovalo v dřevěné budově stojící v místě takzvané frátrovny, ale v roce 1760 již byla dokončena samostatná školní budova. Roku 1769 byla škola rozšířena na trojtřídní a chodili do ní také žáci ze Šošůvky.
V roce 1878 se představenstvo obce rozhodlo vystavět novou školní budovu. Při konečném vyúčtování stavby činily výdaje 9297 zlatých a 58 krejcarů. V roce 1909 byla trojtřídní škola s pobočkou rozšířena na čtyřtřídní. Do jedné třídy chodilo 50 až 70 žáků.
V roce 1920 se rozhodlo o nadstavbě školy. V tomtéž roce byla otevřena 1. třída smíšené měšťanské školy a obecnou školu navštěvovalo celkem 214 dětí. V září 1969 zpracoval ředitel školy Jaroslav Zeman podrobnou důvodovou zprávu, ve které charakterizoval stav budovy jako havarijní. Potvrdil ji také nález statika, který prokázal nebezpečné průhyby stropů ve druhém podlaží. V roce 1973 byl z toho důvodu vydán zákaz vyučování ve dvou místnostech. Slavnostní otevření nové školní budovy proběhlo 28. srpna 1982. Současná školní budova je umístěna na ploše 25 300 m2, z toho zastavěná plocha je 4 062 m2. Celkové náklady stavby představovaly částku 23 881 000 korun. Ve školním roce 1986/87 navštěvovalo 16 tříd a dvě družiny 520 žáků.
Ve dnech 3. - 7. června 1996 proběhla na škole okresní olympiáda žactva. Autorem projektu a jedním z hlavních organizátorů byl učitel Bohumil Hlaváček. Celou akci, které se zúčastnilo více než 1000 žáků z celého okresu podporoval Školský úřad v Blansku, který na olympiádu vyčlenil 200 tisíc korun. Olympiáda byla velice kladně hodnocena i zástupci MŠMT ČR a Českého olympijského výboru. Po dalších dvou ročnících (1997 a 1998) se olympijský oheň přestěhoval ze Sloupu do dalších míst okresu a olympiáda se stala příkladem pro pořádání podobných akcí po celé České republice.
Zdroj: Základní škola a mateřská škola Sloup