Změny ve školním řádu, kouřová čidla nebo turnikety. To jsou opatření, kterými vedení Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Blansko chce potlačit kouření ve škole. To znepříjemňuje výuku tamním učitelům už delší dobu.

„Podle mých odhadů k nám do prvního ročníku přichází až šedesát procent žáků, kteří jsou pravidelnými kuřáky. Naším cílem je kouření co nejvíce omezit v souladu s programem protidrogové prevence, který plníme,“ vysvětlil odhodlání školy její ředitel Pavel Čípek.

Neukáznění kuřáci byli jedním z důvodů, proč vedení školy přijalo od prvního února nový školní řád. Podle něj hrozí žákům, kteří si zapálí cigaretu v prostorách školy nebo v jejím blízkém okolí, podmínečné vyloučení ze školy. Tvrdší postihy platí také pro studenty, kteří během roku nasbírají velký počet neomluvených absencí. „V novém školním řádu nejde jen o omezení kouření ve škole, je to také náš boj proti neomluveným absencím. Naší snahou je i zvýšení bezpečnosti ve škole,“ prozradil některé novinky ze školního řádu Čípek.

V boji s kuřáky by měly pomoci také detektory kouře, které vedení školy nechalo nainstalovat na záchodky. Podle některých žáků se však tato opatření minou účinkem. „Studenty to stejně nedonutí s kouřením přestat. Nakonec budou opatření jen tak, aby se neřeklo,“ komentovali změny ve škole její dva žáci, kteří si nepřáli být jmenováni. Blanenský deník Rovnost má jejich jména k dispozici.

Podle mladíků jsou detektory kouře neúčinné. „Zdá se, že to moc nefunguje. Na záchodech se stejně kouří dál, protože někteří žáci z těch detektorů vyndávají baterky,“ prozradili mladíci.

Ředitel školy naopak věří, že se podaří nešvary zmírnit. Pomoci by tomu měl také nový vstupní evidenční systém, který škola spustí v březnu. „U vchodu do školy umístíme turnikety. Každý žák dostane vlastní kartu, bez které se do školy ani ze školy nedostane. Když pak při procházení turniketem svoji kartu označí, systém to zaznamená. Tak bude snadnější zjistit, jestli žák ve škole během vyučování byl. Do budoucna by tuto službu mohli využívat také rodiče nezletilých studentů. Ti si pak na internetu ověří, jestli jejich dítě do školy opravdu chodí,“ vysvětlil klady nového systému Čípek.

Kouření studentů je problém, který řeší většina škol na Blanensku. „Protože žáci ve škole kouřit nesmí, chodí si o pauzách zapálit přes ulici, kde se schovají mezi bytové domy. Ruší tím jejich obyvatele, kteří si nám někdy stěžují,“ popsal další problém s kuřáky ředitel boskovické Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy Boskovice Jindřich Friedl.

Ten zároveň přiznal, že řešit tyto problémy není možné. „Já jsem zodpovědný za areál školy, tohle je spíš na městské policii. Kdybych ale zjistil, že někdo z žáků kouří přímo ve škole, tak bych ho vyloučil,“ uzavřel Friedl.