Opravy začaly v roce 2011 a byly rozděleny do tří etap. „V první etapě jsme se zaměřili na hlavní budovu školy, jídelnu, bazén a tělocvičnu. Vyměnili jsme okna, budovy jsme zateplili a nově omítli," vyjmenoval ředitel školy Karel Ošlejšek.

Druhá část oprav se týkala dílen a domova mládeže. „Vybudovali jsme i nový systém vytápění. Původní staré kotle ve velmi špatném stavu jsme nahradili tepelnými čerpadly na zemní plyn," řekl Ošlejšek. V poslední fázi se opravilo a modernizovalo odborné pracoviště na ulici Dřevařská. V letech 2012 a 2013 se navíc kompletně rekonstruovalo sociální zařízení, sprchy a umývárny. Opravilo se také muzeum historických strojů, osm učeben a vybudovaly se nové učebny fyziky a autoelektroniky. „Výrazně jsme změnili i vzhled školy. Použili jsme barvy, které máme v logu, tedy bílou, červenou a světle šedou," popsal ředitel školy.

Opravy z dotací

Peníze na opravy získala škola z dotací a částečně i z vlastních zdrojů. V nejbližších dvou letech chce vedení školy opravit také odloučené pracoviště ve Skalici nad Svitavou. Vedení plánuje také výstavbu dalších dvou odborných učeben a vybudování kvalitnějšího a úspornějšího osvětlení. Plánovaná obměna soustruhů a frézek bude stát dalších dvacet milionů korun.

Změny jsou také v nabídce vzdělání. Všechny maturitní obory mají i odpovídající tříleté obory. „Žáci, kteří nestačí studiu na maturitním oboru, mohou přejít na učební. Stejně tak když se naopak někdo podcení, má šanci přejít na čtyřletý obor nebo si dodělat nadstavbu," vysvětlil Ošlejšek. Odpadá tak podle něj riziko, že při neúspěchu u státních maturit zůstane student jen se základním vzděláním.

Tradice školy sahá až do roku 1887. Původně vychovávala odborné pracovníky v zemědělské výrobě. Po roce 1990 se škola výrazně specializovala na autoopravárenství a výpočetní techniku. V současnosti nabízí pět maturitních oborů a sedm učebních.

MARIE TOMISOVÁ