Místo cihlové zdi kamenná stěna, aby měly zámecké kamélie více světla. Tyto i další změny čekají v budoucnosti zámecký skleník v Rájci-Jestřebí. S přední stěnou pravého horního skleníku začnou ráječtí zahradníci už toto léto.

„Naše sbírka květin se rok od roku rozrůstá a chodí se na ni dívat čím dál víc lidí. Potřebujeme větší prostor pro květiny i pro návštěvníky. Nejdříve začneme pravým ze skleníků,“ přiblížil vedoucí zahradnictví Evžen Kopecký.

Zámeckému skleníku v Rájci zamýšlí vrátit jeho původní podobu z poloviny devatenáctého století. Po úpravách bude skleník také o něco prostornější. „Ve skleníku chceme nahradit současnou cihlovou stěnu skleněnou, která tu byla v minulosti. A zamýšlíme se pustit i do jeho vnitřních prostor. Ty upravíme tak, aby byly květiny ve třech terasách a bylo tu pro ně víc místa,“ nastínil Kopecký.

Skleník začnou v Rájci opravovat už toto léto. Většinu prací si udělají svépomocí. Proto přijdou asi jen na padesát tisíc korun. „Nemáme peníze na to, abychom si nechali skleník upravit firmou, tak se do něj pustíme sami. Chystáme se na něj někdy v létě, až vystěhujeme kamélie a zvládneme jarní nával,“ doplnil Kopecký.

Pokud se zahradníkům v rájeckém skleníku podaří sehnat v budoucnosti peníze, opravami pravého menšího skleníku neskončí. „Rádi bychom celé zahradnictví proměnili v kvetoucí oázu, do které by se lidé chodili procházet nebo zde jen tak odpočívat,“ plánuje Evžen Kopecký.

Změny ve skleníku schvalují také v rájeckém zámku. „Samozřejmě, že úpravu zámeckého skleníku vítám s radostí. Skleník je pro zámek velmi důležitý. Lidé ho totiž můžou navštěvovat právě v době, kdy není v zámku turistická sezóna a obdivovat v něm unikátní výstavu kamélií,“ řekla kastelánka zámku v Rájci-Jestřebí Jana Kopecká.

Slova kastelánky potvrzuje i rájecký starosta Pavel Perout. „Výstava kamélií je jedním z hlavních turistických lákadel našeho města. Pro Rájec jsou zámek i skleníky velmi důležité. Proto se také snažíme se zámkem spolupracovat a pokud to jde, tak se vzájemně podporovat,“ uvedl starosta Perout. V zámeckém skleníku si můžou lidé rozkvetlé kamélie prohlédnout právě teď. Otevřený pro veřejnost bude až do konce března.

„Rájecký zámecký skleník byl kdysi otevřen veřejnosti pouze jeden víkend v roce a to když se v něm koncem zimy konala výstava kamélií. Letos poprvé skleník otevíráme po celé dva měsíce, od začátku února až do konce března,“ upřesnil Kopecký. Obdivovat květiny můžou lidé v zámeckých sklenících každý den mimo pondělí vždy od devíti od rána do tří hodin odpoledne.

Také zámecké prostory ozdobí kvetoucí keře kamélií. Lidé si na ně můžou zajet podívat už tuto sobotu. „Tento rok jsme výstavu na zámku nově prodloužili na deset dnů, od sedmadvacátého února až do sedmého března. Letos bude na téma Kamélie a krajka. Květiny totiž doplní krásné historické i moderní výrobky z krajek, například šaty nebo šperky,“ láká vedoucí zahradnictví Kopecký.