Svého času byly znakem luxusu a dopřát si je mohla jen šlechta a majetní lidé. Rozkvetlé keře ozdobí v pátek v přízemí reprezentační prostory Státního zámku Rájec nad Svitavou na Blanensku. Už více než třicet let je tamní výstava kamélií magnetem na turisty. Na zámek jich pravidelně míří kolem osmi tisíc.

Souběžně s komnatami budou otevřené také zámecké skleníky, kde Ráječtí přes padesát let piplají unikátní sbírku těchto rostlin. V současnosti má přes čtyři sta druhů a řada z nich je k vidění právě jen na Blanensku.

V Blansku otevřou u nádraží zábavní centrum pro děti. Bývalé Sportcentrum Squash nahradí Hopík s kavárnou. Podobné už funguje ve Žďáru nad Sázavou.
VIDEO: V Blansku otevře nové zábavní centrum pro děti, Hopík nahradí squash

Zhruba padesát rozkvetlých keřů přesouvají zahradníci tento týden do zámku. „Výstavu kamélii doplní květinová aranžmá a historické artefakty. Například portréty členů habsburské rodiny. Část předmětů nám zapůjčili z jiných zámků a některé z nich jsou tak k vidění pouze na výstavě s kaméliemi v Rájci,“ sdělila Deníku ve středu rájecká kastelánka Zdeňka Kalová.

Jak doplnila, kolegové pomáhají Rájeckým přímo na místě s chystáním samotné výstavy. „Návštěvníkům přiblížíme příběh cesty kamélií do Evropy, jejich rozmach a věnovat se budeme také naší unikátní sbírce. Spoustu zajímavých informací o pěstování kamélií se turisté dozvědí v zámeckých sklenících.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Výstava začíná v pátek v devět hodin ráno. Otevřená bude vyjma pondělí až do desátého března. Už teď je o ni podle Kalové obrovský zájem. „Letos máme zamluveno extrémní množství zájezdů. Není sníh a je to znát. Prarodiče asi potřebují zabavit vnoučata. Vstupenky je možné koupit stále přímo i na místě. Ale o víkendech a hlavně v soboty, které jsou nejexponovanější, musejí lidé počítat s frontami. V tyto dny budou v jednotlivých komnatách průvodci připraveni s výkladem pro volně procházející návštěvníky. Ve všední dny budou na programu klasické prohlídky s průvodci ve skupinách,“ dodala Kalová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Velká demolice v Bílovicích nad Svitavou. Starý mlýn ničí a mění v sutiny

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková