Někteří, zejména starší lidé se domnívali, že tam pořídí například přísady na zahrádku nebo nářadí. „To asi bude reklama nějaké zahradnické firmy, ne? Budou tady nabízet nářadí?“ tipovala v úterý ráno jedna ze starších chodkyň, než se pozorně začetla do panelu na stěně skleníku.

Na blanenském náměstí uměleckou instalaci Skleník zkompletovali Hynek Skoták ze spolku Káznice Studios a Júlia Chodúrová. Podle ní částečně plní funkci komunitní zahrádky. V centru vydrží až do září. Je malou součástí dlouhodobého projektu Galerie města Blanska s názvem SITU, který se dotýká veřejného prostoru. „Jeho cílem je zjistit vztah místních k veřejnému prostoru. Jak se v něm cítí, jak jsou aktivní nebo naopak pasivní. V plánu máme v průběhu roku komentované prohlídky města, workshopy pro děti i dospělé, diskuzní panely, autorská čtení. Vše je také směrováno k zářijové akci Zažít Blansko jinak,“ řekla na místě Deníku Rovnost pracovnice blanenské galerie.

Zelené Blansko. Děti sázely na Severu stromy, květinami ozdobily Poduklí.
Zelené Blansko: děti sázely na Severu stromy, květinami ozdobily Poduklí

Dodala, že název projektu v sobě skrývá různé situace v návaznosti na umělecká díla. Odborný termín in situ pocházející z latiny pak v překladu znamená na místě. „Je v tom i lehký jinotaj něco jako (J)si tu? Vše má vybídnout lidi k reakci na veřejný prostor,“ doplnila Júlia Chodúrová.

Ve skleníku, který je volně přístupný se lidé mohou nezištně starat o zasazené rostliny a následnou úrodu. Zalévat je i sklízet. Uvnitř ukrývá i pocitovou mapu, kde mohou návštěvníci pomoci barevných špendlíků vyjádřit svůj vztah k určitým místům ve městě. „Skleník poslouží pro doprovodné kulturní akce projektu SITU. Vernisáže, autorská čtení, happeningy,“ uvedli zástupci Galerie města Blanska.

Fenomén blanenských tanečních se loučí. Manželé Jiří a Alena Míšenští naučili tisíce lidí tančit a etiketě.
Loučí se legendy blanenských tanečních: Bylo to úžasných 45 let, říkají Míšenští

A jedna zajímavost na závěr. Truhlíky s rostlinami jsou vyrobené z vyřazených podstavců k uměleckými dílům, které autoři vystavovali právě v městské galerii. A hlína, kdo to uhádne? Ta je symbolicky nakopaná z lokality v blanenském Poříčí, kde v minulosti stály obří skleníky. Nyní ji však těžká technika upravuje pro nové obchodní centrum. Zmíněný veřejný prostor stále vyvolává mezi místními řadu negativních reakcí. Některým se totiž budování dalších obchodů ve městě nelíbí.