Částečně fungoval jako komunitní zahrádka a zároveň byl sondou do veřejného života. A jak dopadla? To se lidé dozvědí ve středu od šesti hodin večer v blanenském kině, kde autoři zmíněný projekt představí a promítnou o něm film. Společně s příchozími a odborníky pak proberou téma umění ve veřejném prostoru. Vstup je zdarma. „Projektem SITU vystoupila Galerie města Blanska do veřejného prostoru. Nejvíc na očích byla instalace skleníku uprostřed náměstí. Skleněná stavbička vydržela od jara do podzimu a lidé se naučili zalévat jej a starat se o rostliny. Ohlasy, co se ke mně dostaly byly pozitivní, myslím, že hlavně rodiče s dětmi se opravdu záměrně chodili starat,“ uvedla vedoucí blanenské galerie Jolana Chalupová.

Skleník v centru Blanska? Komunitní zahrádka i laso galerie do veřejného prostoru. To je projekt SITU.
Skleník v centru Blanska: podívejte se na projekt galerie ve veřejném prostoru

Projekt SITU a skleníku se dostal do celostátních médií. Ale setkal se i s negativními ohlasy. Na sociálních sítích i přímo v terénu ho řada lidí kritizovala. „Už by si konečně Blansko zasloužilo vypadat jako okresní město a trochu reprezentovat, ne tam vymýšlet nesmysly. A to vyplodil který "výtvarník"? Někdo zase používal hlavu,“ okomentoval stavbu skleníku jeden z místních na sociální síti.

Podle autorů ale jeho instalace svůj úkol splnila. Rozvířila debatu o funkci a možnostech veřejného prostoru města. „Jsem nadšený, i přes hlasy skeptiků lidé prošli zkouškou uměním a skleníku si všímali aktivně a ohleduplně, není obvyklé, aby takhle křehká instalace vydržela ve veřejném prostoru bez poškození půl roku,“ poznamenal spoluautor projektu Hynek Skoták ze spolku Káznice Studios.

SITU 2022 - diskuzní panel aneb Setkání na konci skleníkové sezony
středa 14. 12. 2022, 18:00, Kino Blansko, vstup zdarma
Program:
Představení projektu a hostů
Film Skleník (studio Audiovisual)
Panelová diskuze na téma Blansko: umění a lidé ve veřejném prostoru
Občerstvení, diskuze

Truhlíky s rostlinami byly vyrobené z vyřazených podstavců k uměleckými dílům, které autoři vystavovali právě v městské galerii. A hlína? Ta byla symbolicky nakopaná z lokality v blanenském Poříčí, kde v minulosti stály obří skleníky. Nyní ji však těžká technika upravuje pro nové obchodní centrum. Zmíněný veřejný prostor stále vyvolává mezi místními řadu negativních reakcí. Některým se totiž budování dalších obchodů ve městě nelíbí.

Součástí SITU byla spousta doprovodných akcí u skleníku i v galerii.
Galerie města Blanska láká k diskuzi o veřejném prostoru. Přijďte i vy

Součástí SITU byla spousta doprovodných akcí u skleníku i v galerii, na náměstí se četlo, hrálo i improvizovalo, uvnitř vyrostl estragon jako součást unikátní hudební interpretace participativní partitury Čekání na Godota. Galerie při akci spoléhala na aktivní účast obyvatel města a spolupracovala s dalšími institucemi. Součástí Skleníku byla také pocitová mapa, kde mohl každý pomocí barevných špendlíků označit důležitá místa. „Výsledky mapy jsou i hodně vtipné, jako nejlepší místo na organizování kulturních akcí se objevoval třeba hřbitov nebo místo, kde se lidé bojí, škola,“ odlehčila seriózní uměleckou sondu do veřejného mínění spoluautorka projektu a kurátorka blanenské galerie Júlia Chodúrová.