Akce láká i dříve narozené návštěvníky. „Nemohli jsme si nechat ujít tuhle akci. V jeskyních jsme byli za celý život asi stokrát, ale když se k tomu přidá všechno kolem, má to najednou úplný jiný nádech a rozměr,“ chválí si nápad organizátorů Jan Dobeš z Petrovic.

První cesta příchozích vede do směnárny, kde si mění peníze za speciální měnu, kdy jeden tolar odpovídá dvanácti korunám. Zájem o svatomartinská vína je velký. „Nejrychleji mizí růžové víno od Vicana z Mikulova, to se prodává úplně bezkonkurenčně,“ říká Kamila Malíková z blanenské vinotéky u Brázdů.

Většina návštěvníků ovšem zůstává při osvědčené klasice. „Nejvíc se prodává Pálava, protože je sladká a chutná skoro všem,“ říká prodavač z vinařství ZD Sedlec.

Zdroj: Renata Spotzová

Na akci se sešli přátelé, aby společně nejen popili víno, ale strávili část svátečního víkendu. Jaroslava Malíková z Blanska se na košt dlouho těšila a pozvala si i kamarádku z Brna. „Přijely jsme kvůli vínu i kvůli hudbě. Teď zrovna pijeme Silván, je dobrý, ale trošku perlivý. Určitě budeme pokračovat,“ směje se Malíková.

V pozadí vyhrává kapela a Michal Hrůza zpívá o tom, že nosí „černý brejle“. Jeho vystoupení dokáže roztancovat i hochy a děvčata z krojovaného tanečního souboru Pouzdřanské Pupěnky. Zpěvák Hrůza se nenechává dlouho pobízet a nasazuje si vypůjčený klobouk, který je součástí mužského kroje.

Kunštátský starosta Zdeněk Wetter.
Město autobusový terminál potřebuje, říká starosta Kunštátu

Příchozí baví i písničky a vyprávění Jožky Šmukaře. „Moravské slavnosti, kde teče víno proudem, jsou krásné a jsou na ně pěkné vzpomínky. Hůř dopadají akce, kde teče proudem slivovice,“ míní Šmukař.

Rodiny s dětmi, které na akci dorazily, mohly zavítat do nedalekého Domu přírody. Vyrobit si zde mohou krmítko pro ptáky, zdobí perníčky nebo tvoří netopýry z oblázků. Děvčata láká výroba šperků z korálků a drátků. Zájem je i o dílnu, kterou vede geolog Jiří Šafařík, zájemci se učí zbrousit vápenec a vyrobit z něj šperk.

V pozdějších odpoledních hodinách roztančí publikum vystoupení skupin HD Acoustic a Rockfór a nechybí ani ohnivá show.

Letošní čtvrtý ročník koštu svatomartinských vín přinesl hned několik zásadních změn. Akce byla oddělena od samotného vítání svatého Martina, které se konalo předešlý víkend. C centra Blanska s epřesunula právě ke Skalnímu mlýnu Kromě vína lidé ochutnali i dobroty od regionálních výrobců. Návštěvníci mohli se slevou navštívit Kateřinskou jeskyni a svést se po Moravském krasu vláčkem.

RENATA SPOTZOVÁ