Zatímco ve Svitavách vyjdou v sobotu do ulic příznivci Vlastimila Pechance, kteří poukazují na justiční omyl, do Třebové míří příznivci tvrdé muziky. Policie na obou místech chystá speciální bezpečnostní opatření. Účastníci obou akcí musí počítat s desítkami policistů i pořádkovými hlídkami.

„Budeme monitorovat open air festival Fest Pod Parou, který začíná již ve čtvrtek a trvá až do soboty. Podle pořadatelů se do Udánek sjede asi čtyři a půl tisíce návštěvníků,“ uvedla vrchní inspektorka Anna Štegnerová.

Při minulých ročnících policisté zaznamenali krádeže v supermarketech. „Někteří účastníci navíc narušovali během hudebního festivalu i veřejný pořádek. Podobným deliktům chceme předejít. Spolupracujeme s organizátory a celý průběh budeme monitorovat. Na místě nebudou chybět kontroly řidičů,“ dodala Anna Štegnerová.

Přísná opatření připravuje policie i ve Svitavách. V sobotu ve čtrnáct hodin vyjde do ulic města početný průvod příznivců Vlastimila Pechance. Mladý už si odpykává ve vězení trest sedmnáct let za rasově motivovanou vraždu. Právě jeho přátelé a známí tvrdí, že se jedná o justiční omyl. Na kauzu poukáží opět veřejně v sobotu.

„Počítáme, že se demonstrace zúčastní asi tři stovky lidí. Zajistím, aby během pochodu nedošlo ke konfliktům,“ uvedl svolavatel Jiří Švehlík. Protestní akce začne ve čtrnáct hodin na vlakovém nádraží a měla by skončit na stejném místě o čtyři hodiny později. Policie nevylučuje, že do Svitav přijede i část návštěvníků z festivalu v Udánkách.

Na účastníky festivalu i demonstrace budou čekat hlídky také ve vlacích, aby nedocházelo k výtržnictví.