Následující roky se provozovatel sjezdovky, Sokol Blansko, potýkal s poklesem tržeb, vysokými náklady na zasněžování a začal mít existenční problémy. Postupně nebyl schopen platit leasingové splátky na technické vybavení areálu. Dluží za vodu a energie.

Situace se vyhrotila v posledních dvou letech, kdy se do poslední chvíle nevědělo, zda se na Hořicích bude lyžovat nebo ne. Letos jel nakonec provizorně alespoň jeden z vleků.

Tuto zimu chtějí Blanenští sokolové nabídnout lyžařům lepší služby. Založili společnost SKI AREAL BK s.r.o., která bude skiareál provozovat. Sokol Blansko je v současnosti stoprocentním vlastníkem společnosti. Pronajímá jí část svého majetku. Další pozemky na sjezdovce pronajímají Sokolu soukromí vlastníci. Tři pozemky před časem koupila právě SKI AREAL BK s.r.o.

Na spadnutí je také podpis smlouvy se strategickým partnerem, jenž by se měl na provozu areálu výrazně podílet. „Dlouhodobě jsme jednali s městem, aby nám pomohlo a na provozu skiareálu se nějakým způsobem podílelo. Jenže bezúspěšně. Na radnici mi řekli, že hořická sjezdovka není pro město prioritou. Sokol nemá na provoz sjezdovky dlouhodobě peníze. V současnosti se už nedá jeho provoz řídit tímto způsobem, jako doposud. Navíc spousta lidí včetně mě do areálu za ta léta nastrkala vlastní peníze. Lyžaři hledají vyšší kvalitu nabízených služeb a ta v Hořicích není. Proto jezdí do Olešnice,“ řekl starosta Sokola Blansko a zároveň jednatel SKI AREAL BK s. r. o. Jiří Škaroupka.

Splatit dluhy

Letošní sezonu chtějí Blanenští rozjet vleky stůj co stůj. „Nejsme rozhodně v jednoduché situaci. Je veřejným tajemstvím, že dlužíme za vodu a elektřinu. Je to v řádech statisíců. S věřiteli jednáme. Nějaké řešení je na stole. Chceme ale, aby se na Hořicích lyžovalo. Jinak se dluhy nepodaří splatit,“ zdůraznil Škaroupka. Kdo bude oním strategickým partnerem neprozradil.

Na otázku, co nabídnou lyžařům, Škaroupka řekl, že do zimy asi žádné zázraky neudělají. „Letos počítáme s umělým zasněžením ski-areálu a provozem ve všedních dnech a také o víkendech. Vše závisí na počasí a také na tom, jak se dohodneme s naším strategickým partnerem. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby napadlo dost sněhu a byla dlouhá zima. Na sjezdovce určitě bude občerstvení a mobilními záchody. Bohužel se nám nepodařilo s městem dohodnout na novém parkovišti v blízkosti sjezdových tratí. V územním plánu sice je, ze strany města nyní ale není zájem ho postavit,“ dodal Škaroupka.

Podle blanenské starostky Jaroslavy Králové by si hořický skiareál vyžádal velké investice. A na ně město nemá peníze. „Nemůžeme upřednostnit jeden sport a ostatním nedat nic. Opravy a provoz hořické sjezdovky by stály město obrovské peníze, které nemá,“ uzavřela Králová s tím, že blanenskému Sokolu v minulosti město bezúplatně převedlo lyžařské vleky, osvětlení a buňku na občerstvení. „Byl to spíše danajský dar, jen náklady na údržbu, revize, průkazy způsobilosti a mulčování činí ročně zhruba padesát tisíc korun a to řadu prací děláme brigádnicky bezplatně. Od města dostáváme letos dotaci asi dvacet tisíc korun. Když připomenu, že za sezonu utratíme za vodu a elektřinu zhruba půl milionu, tak je to málo a podpora města je slabá. Ve srovnání s jinými organizacemi, které nabízejí ve městě sportovní vyžití,“ poznamenal Škaroupka.

Na hořickou sjezdovku občas vyrazí se snowboardem i Daniela Opatřilová z Blanska. „Mít sjezdovku kousek od domu je příjemné. Olešnice je pro mě daleko. Kdyby jely vleky letos i ve všední dny, bylo by to super, a určitě bych tam vyrazila,“ dodala Opatřilová.