Ten provozují blanenští sokolové. V posledních pěti letech se však potýkali s poklesem tržeb, vysokými náklady na zasněžování a dostali se do existenčních potíží. Založili proto společnost Ski areál Blansko, v níž šedesát procent vlastní luhačovický podnikatel. Ten chce novým plánem přilákat lyžaře.

Majitelé Ski areálu už mají na stole hotový projekt. Se stavbou však začnou až příští rok. „Snad se nám to podaří. Máme totiž problémy s lidmi, od kterých si pronajímáme pozemky. Ski areál nechtějí podpořit ani blanenští radní. Odmítli nám přispět penězi, přestože pro Blanenské je výhoda mít sjezdovku pouhých deset minut autem daleko. My ale nemůžeme dělat živnost pro ztráty. Potřebujeme si na provoz vydělat,” nastínil situaci podnikatel Radomír Durďák.

Tuto sezonu tak budou muset pracovníci Skiareálu ještě přečkat a doufat v to, že nasněží. „Čeká nás přechodné období. Budeme zasněžovat, aby mohla být v provozu dětská lyžařská škola, a čekat na opravdový sníh. Pokud to půjde, spustíme i velké vleky,” přiblížil správce ski areálu Leoš Magda s tím, že loni se dostali provozovatelé sjezdovky do mínusu. Umělý sníh je totiž stál zhruba půl milionu korun, na vstupném ale vydělali pouze sto čtyřicet tisíc.

Nemalé peníze

Připravovaná stavba tak počítá také s variantou levnějšího umělého zasněžování. „Nyní používáme pitnou vodu, což stojí nemalé peníze. Chceme začít brát vodu z pramene, který teče u vodárny na Starém Blansku. Ta jej už nevyužívá,” dodal Magda.

Na svahu přibude nové zasněžovací dělo. Na sjezdovce tak budou celkem dvě. „Dále máme projekt, který počítá se stavbou chaty. V jejím přízemí bude restaurace se záchodky, které ve ski areálu velmi chybí, nahoře zase zázemí pro pracovníky a sklady,” popsal Magda a dodal, že časem tam lidé využijí i půjčovnu lyží se servisem. Ski areál chtějí provozovatelé zaměřit hlavně na děti a jejich rodiče.

Komfort lyžařů výrazně zvýší také nové parkoviště pro třicet aut, které vznikne nad areálem. Dosud museli lyžaři i snowboardisté nechat stát svá auta za obcí a dojít ke svahu zhruba půl kilometru. „To spoustu lidí odradilo a zájem byl minimální,” připustil starosta blanenského sokola Jiří Škaroupka. Podle něj byly sezony v posledních pěti letech mizerné. Areál vyžaduje vylepšení, aby přilákal lyžaře. Pro sokoly byl příliš nákladný i samotný provoz, hodně je stálo umělé zasněžování. „Kvůli Sazce Česká obec sokolská nemá peníze, takže je nemáme odkud brát. Náš společník ale pochopil, že je potřeba do ski areálu investovat, aby nezanikl,” uvedl Škaroupka.

Nové zázemí přivítá v Hořicích David Hollmann z Blanska. Další návštěvníky by podle něj přilákal snowpark. „Budova s restaurací a záchodky jsou fajn. Já osobně ale na Hořice moc nejezdím. Pro dospělé je tam příliš krátký svah, hodí se spíš pro děti. Dost lidí by tam ale přilákal snowpark. Žádný v okolí není, takže musíme jezdit až na Dolní Moravu,” navrhl snowboardista.

Lyžařské vleky se na Hořicích poprvé rozjely v roce 1969. V roce 2000 sjezdovka prošla modernizací. Sezony byly v posledních letech nejisté právě kvůli penězům, které sokolům chyběly.