„Skautské tábory se konají v přírodě, často bez přístupu k elektřině. Děti obvykle spí ve stanech s podsadou nebo v indiánských týpích, které si postaví na zelené louce. Průměrná délka táborů na jižní Moravě je čtrnáct dní, některé oddíly ale táboří i tři nebo čtyři týdny,“ uvedla mluvčí jihomoravských skautů Klára Smejkal.

Pro děti je na táboře připraven bohatý program, aktivity jsou často součástí celotáborové hry. Kromě toho se účastníci učí novým dovednostem a podílejí se na chodu tábora. Nakupují, zatápí v kamnech, připravují jídlo, řežou dřevo a organizují program pro ostatní.

„Všechny táborové činnosti mají za cíl odrážet principy skautské výchovy, tedy vést děti k samostatnosti, přebírání odpovědnosti a spolupráci ve skupině,“ doplnil vedoucí Jihomoravské rady Junáka Martin Hovorka.

Táborů se účastní děti, které se pravidelně scházejí během školního roku. Skautská komunita přitom na jižní Moravě letos znovu narostla. Podle letošní registrace má organizace v celém kraji 12 113 členů, což je dvě procenta více než loni.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pro úctu k tradici někdy i trpí. Podívejte, jak se děvčata oblékají do krojů

Už pátým rokem chodí v kroji v Rakvicích také dvacetiletá Adéla Kalivodová. Podívejte se, jak vypadá její oblékání. | Video: Deník/Iva Haghofer