Ten, komu se podaří ji autíčkem projet nejrychleji totiž vyhraje Velkou cenu Blanska. Vše je dnes v režii skautského střediska Srdce na dlani Blansko, které akci s názvem Drakoneček pořádá už podesáté.Maxiautodráha má každý rok trochu jinou podobu. „Zadáme vždycky do počítače počet a tvar dílků, jaké máme, a program nám vygeneruje jakou autodráhu z nich můžeme sestavit," vysvětluje hlavní organizátor letošního Drakonečku Karel Synek.

Letos autodráha měří asi šedesát metrů. Poskládat všechny dílky dohromady tak, aby autodráha fungovala, podle něj ale není jednoduché. „Stavěli jsme ji v pátek večer asi čtyři hodiny. Další čas nám trvalo než jsme ji upravili do finální podoby," popisuje Synek.

Jízda na maxiautodráze ale není pro účastníky Drakonečku zadarmo. „Může sem přijít kdokoliv. Aby ale mohl soutěžit na maxiautodráze, musí nejprve absolvovat autodráhoškolu na cvičném okruhu. Potom tady máme připravených sedmnáct stanovišť s nejrůznějšími hrami, kde děti získávají Dráčky. Za ty si potom mohou koupit kola na maxiautodráze," vysvětluje další z organizátorů akce Ondřej Dyčka s tím, že za dnešek na maxiautodráze závodilo asi šedesát dětí. „Šestnáct závodníků s nejlepšími časy se utká o Velkou cenu Blanska," říká Dyčka.

Děti tak sbírají Dráčky jako divé. Získat je mohou například tím, že členy skautského oddílu obehrají v pexesu, v mikádu nebo když poskládají obrázek z puzzle. „Získat Dráčka není těžké, mě asi nejvíc bavilo stanoviště s interaktivní hrou. Podle toho jak jsem se hýbal já, se hýbal i panáček v počítači a projížděl přitom překážkovou dráhu," popisuje jeden z účastníků akce, čtrnáctiletý Lukáš Němec z Blanska s tím, že na maxiautodráze dnes zatím dosáhl jednoho z nejlepších časů.

I on se tak probojoval do klání o Velkou cenu Blanska. Až do finále soutěže se však nedostal. Vítězem se stal desetiletý Vít Babka z Blanska. „Na soutěž jsem nijak netrénoval, protože doma autodráhu ani nemám. Dneska mě to tady ale bavilo. Letos jsem tady byl poprvé," říká hošík.

Medaili za druhé místo ve Velké ceně Blanska si letos vysoutěžila desetiletá Monika Průchová z Lipovce. „Byla jsem tady už i minulý rok, závodění na autodráze mě baví," usmívá se drobná dívka ve skautském kroji.

Na přípravách Drakonečka se letos podle Synka podílelo asi čtyřicet lidí. Ti o skončení soutěže obří autodráhu složí do krabic a znovu ji vytáhnou až v létě. „Začátkem září budeme pořádat tradiční soutěž pro děti, kdy na náměstí před blanenskou radnicí postavíme tři menší dráhy," říká Synek.

A odkud název Drakoneček vlastně pochází? „Je to podle akce s názvem Drakon, plné her a soutěží. My máme malý Drakoneček," směje se Dyčka.