Doposud jich mají na svém kontě dohromady s organizací Člověk v tísni sedm. Číst a psát se v nich učí přes patnáct set dětí. „Z postavených škol už do páté třídy postoupilo přes čtyři sta dětí, které by jinak pracovaly na poli,“ uvedl koordinátor afrických projektů Člověka v tísni Jiří Plecitý. Sbírka s názvem Postavme školu v Africe letos vyrazí do ulic už popáté.

Na Blanensku se mohou lidé ke sbírce připojit pouze v Boskovicích. Ale až na konci příštího týdne. Ve čtvrtek 23. a v pátek 24. října. „Hlavní infostánek postavíme na Masarykově náměstí. Tam se lidé dozví vše o projektu a jednotlivých školách,“ přibližuje za boskovické skauty Jana Řezníčková.

Kromě veřejné sbírky doprovodí akci také kulturní vystoupení v zámeckém skleníku. „V pátek v sedm hodin večer tam začne taneční večer, na kterém vystoupí břišní tanečnice a návštěvníci ochutnají pravou etiopskou kávu,“ sdělila Řezníčková.

Organizátoři doufají, že se podaří vybrat peníze na další tři etiopské školy. „Pro nás skauty je důležité, že o chudobě a globálních problémech nejenom mluvíme, ale opravdu něco děláme. Navíc tak děti přijímají odpovědnost nejen za sebe, ale i za svět kolem sebe,“ tvrdí koordinátorka sbírky Mariana Demlová.

Sbírka se po celé republice rozeběhne již zítra. Na sedmdesáti místech potkají lidé děti a studenty ve skautských krojích a se zapečetěnými kasičkami. Přispět se dá jakákoliv částka, od dvaceti korun výše přispěvatelé dostanou i magnet s logem sbírky.

V Etiopii je až šedesátiprocentní negramotnost. Postavme školu v Africe je společná sbírka Junáka a Člověka v tísni, jejímž smyslem je umožnit vzdělání negramotným dětem , ale také zvyšovat povědomí české veřejnosti o rozvojových zemích. V minulých letech se celkem podařilo vybrat přes devět milionů korun.

Petra Havlíková