Kelímky a plechovky od nápojů, ale i od barev. Mezi větvemi keřů zachycené igelitové sáčky, odhozené pet lahve a obaly od všeho možného. Celé hromádky špačků od cigaret. „Odpadků je tady hodně, nejvíc asi skla," potvrzuje desetiletá Tereza Kadlecová, když do pytle nese tři lahve od alkoholu. Ve stejný okamžik kamarádka o kousek vedle hlásí, že našla klíče. „Lepší klíče než injekční stříkačky, těch tu loni byla spousta," komentuje nález vedoucí Milan Prokop a dodává, že letos skauti pomáhají čistit přírodu už popáté. „Chodíme s dětmi i z důvodu, že kdo si to jednou zkusí, si určitě rozmyslí nechat po sobě někde nepořádek," je přesvědčen.

Podobně jako minulý rok čistí i tentokrát břehy Svitavy. Od mostu u nádraží po odbočku na Olomučany. „Jsou zde nakonec úplně jiní lidé, než se mi předem hlásili. Kvůli počasí maminky některé děti nepustily. Ale je nás nakonec víc, než mělo," směje se Milan Prokop. Partu rozdělil na dvě skupiny. „Půlka začíná po obou březích tady u jezu Paulinka, půlka jde od druhého konce úseku proti proudu řeky. Uvidíme, kde se potkáme," popisuje.

Mokro v botách

Za nejhorší část přitom označuje mosty, pod nimiž hledají útočiště bezdomovci. Nebo své vyžití sprejeři, jak dokazují odhozené nádoby od barev. „Něco samozřejmě přinese řeka z města, ale třeba tuhle igelitku někdo naplnil jinde," zvedá další nález, tentokrát ve starém náhonu Klamovky Pavel Matuška, další ze skautských vedoucích. O kousek dál ho však čeká příjemnější překvapení. Okousaný strom do špičky dokazuje přítomnost bobrů.

Jak běží sobotní dopoledne, podél silnice u Svitavy přibývají naplněné černé pytle. „V botách mám mokro, tak se těším na teplou sprchu a hrnek čaje," přiznává patnáctiletá skautka Kristýna Kramarová.

Odvezení posbíraného odpadu už zařídí Povodí Moravy. „Minulý víkend toho bylo asi pět set šedesát kilo. Čísla za tuto sobotu ještě nemáme. Okolí řeky čistili dobrovolníci i u Bílovic nebo boskovičtí rybáři u Lhoty Rapotiny. Podařilo se odklidit nepořádek i na parkovišti k Letovicím, kde toho také bývá hodně," uvedl za Povodí Moravy Petr Antonín.

Do terénu se v sobotu chystali i ráječtí vodáci. „Měly jít hlavně děti, radši jsme to ale pro dnešek odpískali. Ale domluvený úsek uklidíme při středeční schůzce," vysvětluje vedoucí vodáckého kroužku Petr Janík. A nejsou sami, kdo se ještě chystá pomáhat přírodě. Nejrozsáhlejší akce včetně čištění Moravského krasu jsou naplánovány na příští víkend.