Ústředí strany v Praze rozhodlo jinak a kandidátku na jihu Moravy povede dosluhující poslanec a bývalý brněnský primátor Onderka.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Štefan a dalších třináct sociálních demokratů se rozhodlo ze zmíněné kandidátky začátkem tohoto týdne vystoupit. „Rozhodnutí ústředí strany mi přijde nedemokratické. Nerespektuje to, na čem jsme se na kraji dohodli. Ani nám tento krok pořádně nezdůvodnili. Z kandidátky jsem proto vystoupil, členem ČSSD zůstávám dál,“ řekl Deníku boskovický místostarosta Petr Malach.

V podobném duchu mluvil i další z odstupujících kandidátů, starosta Ostrova u Macochy na Blanensku Ondřej Hudec. „Já byl na nevolitelné pozici, bez ambicí, ale rozhodnutí vedení strany se mi ani trochu nelíbí. Jednoznačně s ním nesouhlasím a proto odstupuji. Krajský šéf ČSSD Štefan měl plnou podporu komunálních politiků, to rozhodnutí shora jde proti všemu,“ dodal Hudec.

V bytě dealera našli policisté i sochu draka.
Drogy rozvážel dealer jako kurýr na kole, v brněnském bytě ukrýval sochu draka

Roman Onderka uvedl, že si sociální demokraté s odstoupením čtrnácti členů na jihu Moravy poradí a sestaví novou kompletní kandidátku. „Rezignace některých kandidátů nás mrzí, bereme ji ale na vědomí. Věříme, že finální podoba kandidátní listiny ČSSD v Jihomoravském kraji nabídne voličům mnoho zajímavých osobností a názorových proudů, což vnímáme jako šanci oslovit široké spektrum levicových i levostředových voličů na jižní Moravě,“ informoval Onderka.

Podle Břetislava Štefana byl Roman Onderka do pozice lídra dosazen silou bez opory krajského předsednictva na základě loajality k předsedovi Janu Hamáčkovi. Štefan se na jaře zapojil do souboje o post předsedy sociální demokracie, který nakonec obhájil současný místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček.

Cizinec se nejdříve snažil strážníky přesvědčit, že nepil
Dopoledne nadýchal skoro tři promile. Cizinec v Brně kličkoval ulicí

„Údajně byl zpracován průzkum, ze kterého mělo vyplynout, že Roman Onderka je mezi našimi voliči známější. Tento průzkum nikdo z nás neviděl, navíc si nejsme jisti, že známost má být tím pravým argumentem pro takto razantní krok a porušení vůle většiny. Obzvlášť, když naši starostové, ze kterých původní kandidátka vychází, dokáží i při krizi ČSSD ve svých městech a obcích dosahovat na dvouciferné volební výsledky,“ uvedl v tiskové zprávě Štefan.

Právě brněnští sociální demokraté jsou dlouhodobě kritičtí k současnému vládnutí v koalici s hnutím ANO na celostátní úrovni stejně jako ke spolupráci s Andrejem Babišem.