Inspektoři jako problematické označili několik druhů medu. Státní veterinární správa kontrolovala Med květový lesní a Dědečkův med s dobou minimální trvanlivosti do 27. dubna 2018. Lidé si ho mohli koupit v obchodních řetězcích Kaufland, Globus a COOP. „Dle informací od distributorů byla většina medu již prodána konečným spotřebitelům," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Lidé mohou problematický med vrátit v místě prodeje.

Další kontrolu medu od Včelpa zahájila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „U medů této společnosti se antibiotika prokázala zatím u dvou šarží. Konkrétně jde o Med květový Včelpo s datem minimální trvanlivosti 21. srpna 2018 a Dědečkův med – Med květový, kde je datum minimální trvanlivosti 11. srpna 2018," informoval mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán a dodal, že předběžné výsledky ukazují, že se antibiotika nejspíš najdou i u dalších šarží medu. Celkem jich inspekce odebrala ke kontrole sedmadvacet.

Opatření zahájily i jednotlivé obchodní řetězce. V Globusu stáhli bez ohledu na gramáž a šarži všechen med od Včelpa. „Ztratili jsme v med společnosti Včelpo důvěru," konstatovala mluvčí společnosti Globus Pavla Hobíková. Podobně se zachoval i COOP. „Prodejny dostaly pokyn, že pokud mají problematickou šarži, mají ji stáhnout z prodeje," sdělil předseda představenstva boskovického spotřebního družstva Jednota František Lžičař. „Před stažením inkriminovaných šarží medu od Včelpa jsme měli tento výrobek v sortimentu ve všech prodejnách. S dodavatelem věc řešíme," konstatoval mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal uklidňuje, že zjištěná množství antibiotik nepředstavují při obvykle konzumovaném množství medu zdravotní riziko.

Kromě přítomnosti zakázaných látek se však jedná také o falšování, kdy se za český med vydává nějaký ze zahraničí. Že je med od Včelpa dovezený, si myslí i regionální včelař Tomáš Vlk z Vranové. „Pokud v něm opravdu našli antibiotika, tak to není český med. Antibiotiky se u nás včely neléčí," prohlásil. Tomáš Vlk do Včelpa med nedodává a neví ani o jiném včelaři, který by ho tam vozil. „Všichni si ho prodávají sami," doplnil. Med podle něj dodávají včelaři do Včelpa tehdy, když mají přebytky, což letos ani v loňském roce nebylo. „Loni byla na med velká bída, letos je to lepší, ale velmi záleží na lokalitě," popsal včelař.

Ze Včelpa se Blanenskému deníku Rovnost ke kauze nikdo nechtěl vyjádřit. Ředitel společnosti Panagiotis Morgaritopoulos byl na jednání valné hromady a mobil nezvedal. Manažerka jakosti Dana Šimková měla dovolenou.

Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Radoslava Pospíchala hrozí Včelpu za prodej medu se zakázanými antibiotiky pokuta. Výše bude jasná až po celkovém došetření. „Příští týden by měl k tomuto případu vyjít rozsáhlejší materiál," dodal mluvčí inspekce.

Kolem společnosti Včelpo, která v minulosti obdržela řadu prestižních ocenění a značek kvality, se rozproudila debata i na včelařském fóru. Podle některých tato aféra vrhá špatné světlo na všechny české včelaře. Jiní ale upozorňují, že to nemusí být tak jednoznačné, jak se na první pohled jeví. „Včelpo vykupuje med od malých i větších včelařů. Stačí, aby se našel nějaký chytrák, který nakoupí med v zahraničí a dá ho do výkupu, přičemž ho vydává za český. Každopádně Včelpo je zodpovědné za to, co distribuuje spotřebitelům," uvedl na fóru například Přemysl Štencel.

Ke skandálu se vyjádřil i ministr zemědělství Marián Jurečka, který nabádá lidi, aby kupovali med přímo od včelařů. „Pokud chce mít český zákazník jistotu kvalitního českého medu, tak je dobré si ve svém regionu najít včelaře, který produkuje med doma. Je naprosto minimální pravděpodobnost, že by jej měl nekvalitní," prohlásil ministr.

MAREK OSOUCH