Restaurace s venkovním posezením, kavárna, taneční sál. V horních patrech pokoje pro hosty. Velkolepé plány brněnského podnikatele Miroslava Beneše na rekonstrukci historické budovy Skalního sklepa v centru Adamova zhatila před časem ztráta klíčového investora. Zchátralou romantickou stavbu z devatenáctého století připomínající zámeček se poté snažil marně prodat přes realitní kanceláře za necelých sedm milionů korun. Později se Beneš začal kvůli svému podnikání potýkat s dluhy a o Skalní sklep nakonec přišel v exekuci.

Zchátralou stavbu vydražil podnikatel Martin Boháček z Adamova. Podle Beneše za necelý milion a půl. Jaké má s budovou plány, to Boháček zatím neřekl. „Teď jsem pracovně velmi vytížen a na cestách. Nemám čas se s vámi o Skalním sklepě bavit. Příští týden řeknu víc," byl stručný Boháček. Ten v obchodním rejstříku figuruje ve firmách AW-Galvano a Trpek jako společník. Ve společnosti Čtvrtá obchodní je pak předsedou dozorčí rady a v TMBKczech jednatelem.

Miroslav Beneš a jeho právní zástupce se však proti postupu exekutorů před časem odvolali. „Čekám, jak všechno dopadne. Celou exekuci ještě bude řešit soud. Přišel jsem o Skalní sklep v hodnotě několika milionů a v dražbě mi ho prodali za necelý milion a půl. To je jedna věc. K postupu exekutorů mám ovšem i další výhrady," dodal Beneš.

Dluhy z podnikání

Skalní sklep se snažil prodat i ve veřejné dražbě přes realitní kancelář. Na dražbu však údajně nikdo nepřišel. „O Skalní sklep měli zájem dva investoři, ale kvůli exekuci to nakonec padlo," tvrdí Beneš.

Podle pracovníka exekutorského úřadu Evžena Glace nesplatil Beneš před dražbou své pohledávky, proto se uskutečnilo dražební jednání a nemovitost byla vydražena. „Proti rozhodnutí soudního exekutora o udělení příklepu podal pan Beneš odvolání, které Krajský soud v Brně odmítl a potvrdil rozhodnutí soudního exekutora. Tímto rozhodnutím se stal majitelem nemovitosti Martin Boháček. Proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, kterým bylo odmítnuto odvolání pana Beneše, podal Miroslav Beneš prostřednictvím svého právního zástupce dovolání. O tom bude rozhodovat Nejvyšší soud v Brně," vysvětlil Glac.

Hotel a restaurace Skalní sklep v Adamově byly ještě ve třicátých letech minulého století vyhlášeným turistickým místem v Moravském krasu. Později tam sídlil závodní klub Adamovských strojíren a Kreditní banka Plzeň. Už řadu let ale Adamovští míjí při cestě na vlak chátrající ruinu, která vystřídala několik majitelů. Náklady na opravu jsou podle posledního majitele Beneše obrovské. „Řádově patnáct dvacet milionů," poznamenal.

O koupi budovy mezi lidmi nazývané Skalák se v minulosti zajímala i adamovská radnice. „Vedení radnice uvažovalo, že by se do Skaláku přesunul městský úřad se všemi úředníky, technickou skupinou i společností Adavak. Vše bychom měli na jednom místě, navíc dobře dostupném, velmi blízko vlaku a také autobusu. Jenže z toho všeho nakonec sešlo. Pro město to byla obrovská částka. Hlavně kvůli nákladné rekonstrukci budovy Skalního sklepa," řekl před časem starosta Adamova Roman Pilát.

Podle něj jsou navíc v budově problémy při zvýšené hladině nedaleké řeky Svitavy. „Drží se tam vlhkost a při každé větší vodě je ve sklepech mokro. Nyní to pro nás není zajímavé," dodal Pilát.

Skalní sklep je podle Adamovských jednou z mála historických budov ve městě. Přežila obě světové války. Jejím předchůdcem byla hospoda, kterou nechali postavit Lichtenštejnové na místě panské stodoly. V tomto hostinci založili Adamovští v roce 1863 čtenářský spolek.

O třicet let později Adamovští starou hospodu zbořili a na jejím místě postavili závodní hotel v německém slohu. „Hotelu se říkalo podle názvu původní hospody U skalního sklepa nebo krátce Skalní sklep. Název Skalní sklep pocházel od pivního sklípku, který kdysi stával ve stráni nad železniční tratí," připomněl historii vedoucí adamovského historicko-vlas­tivědného kroužku Jaroslav Budiš.