Později tam sídlil závodní klub adamovských strojíren a Kreditní banka Plzeň. Už řadu let ale Adamovští míjí při cestě na vlak chátrající ruinu, která vystřídala několik majitelů. Nyní je opět na prodej.

Skalní sklep, místními zvaný Skalák, pochází z konce devatenáctého století. Stojí poblíž vlakové zastávky v Adamově. Na prodej je za necelých sedm milionů korun. „Se Skalákem jsem měl velké plány. Můj záměr však ztroskotal na investorovi, který dal před opravou Skaláku raději přednost fotovoltaické elektrárně,“ řekl současný majitel Skalního sklepa Miroslav Beneš z Brna.

Beneš koupil budovu s vizáží zámečku před třemi lety. Jeho plány byly velkolepé. Ve Skaláku chtěl otevřít restauraci s venkovním posezením, kavárnu a také taneční sál. V horních patrech budovy počítal s pokoji pro hosty. „Uvažoval jsem také o prostorách, kde by se konala různá školení a přednášky. V tanečním sále pak svatby, country plesy, koncerty. Chtěl jsem prostě využít celou budovu. Ztráta investora mi bohužel udělala čáru přes rozpočet,“ dodal Beneš s tím, že před časem částečně opravil střechu a okna. Nadále je přesvědčen o tom, že ze Skaláku může být pěkný hotel nebo reprezentativní sídlo firmy. Pokud se najde někdo s dost velkým balíkem peněz.

Náklady na opravu Skalního sklepa jsou podle Beneše velké. Odhadem patnáct až dvacet milionů korun.

O koupi Skaláku se v minulosti zajímala i adamovská radnice. „Vedení radnice uvažovalo, že by se do Skaláku přesunul městský úřad se všemi úředníky, technickou skupinou i společností Adavak. Vše bychom měli na jednom místě, navíc dobře dostupném, blízko vlaku i autobusu. Jenže z toho sešlo. Pro město to byla obrovská částka. Hlavně kvůli nákladné rekonstrukci budovy,“ řekl starosta Adamova Roman Pilát.

Podle něj jsou navíc v budově problémy při zvýšené hladině nedaleké řeky Svitavy. „Drží se tam vlhkost a při každé větší vodě je ve sklepech mokro. Nyní to pro nás není zajímavé,“ dodal Pilát.

Skalní sklep je podle Adamovských jednou z mála historických budov ve městě. Přežila obě světové války. Jejím předchůdcem byla hospoda, kterou nechali postavit Lichtenštejnové na místě panské stodoly. V tomto hostinci založili Adamovští v roce 1863 čtenářský spolek. O třicet let později starou hospoda zbořili a na jejím místě postavili závodní hotel v německém slohu. „Hotelu se říkalo podle názvu původní hospody U skalního sklepa nebo krátce Skalní sklep. Název Skalní sklep pocházel od pivního sklípku, který kdysi stával ve stráni nad železniční tratí,“ připomněl historii vedoucí adamovského historicko-vlastivědného kroužku Jaroslav Budiš.