„Máme povinnost zarybnit revír pěti sty kusy, máme jich asi tak šest set,“ uvedl hospodář blanenské organizace Miroslav Odehnal. Obavy z nevábně vyhlížející vody ve Svitavě Odehnal vyvrací. „Žijí tady i druhy náročnější na čistotu, třeba ostroretka nebo lipan,“ uvedl.
Rybáři vezli ryby ze sádek na Skalním mlýně a vypouštěli je na třech místech. U splavu na kraji Blanska, před Dolní Lhotou a v Rájci. Ještě před tím se však siveni museli aklimatizovat. „Proléváme je nejprve vodou z řeky, aby se vyrovnaly teploty. Ryby by jinak utrpěly šok a uhynuly by,“ vysvětlil Odehnal.
Po počátečních obtížích se siveni vydali od břehů do nového prostředí. Někteří si je však dlouho neužili. Na břehu už mlsně obcházeli muži s pruty a podběráky.
Siven je dravá lososovitá ryba, pro rybáře poměrně atraktivní. Při chytání kořisti je velice agresivní. Stávají se případy, že se na návnadu chytí ten samý kus i několikrát za sebou. Siven je také vyhledávaný pro svoje chutné maso.
Kromě těchto tečkovaných rybích dravců vysadí rybáři letos ještě další ryby. „Během srpna dovezeme ještě várku pstruha duhového,“ dodal Odehnal.