„Takové trasy bych tu přivítal. Už teď jezdím v lesích kolem Újezdu u Boskovic nebo u hradu. Že se tu má něco takového stavět, jsem nevěděl," řekl sedmnáctiletý Jakub Zvejška.

Zelenou dostala výstavba takzvaného Drahanského sportparku opakovaně už loni. Jeho součástí bude vedle lesních cyklistických tras pro horská kola a cyklokros také zázemí pro cyklisty, které má vzniknout poblíž sběrného dvora. „Prvním krokem v této lokalitě bude v dubnu vyznačení závodního okruhu. Na čtyřiadvacátého dubna je zde totiž už naplánovaný závod," přiblížil nejbližší akci předseda spolku Drahanský sport team Erik Řezník. Půjde o využití stávajících cest. Trasu na nich vyznačí především cedulkami.Drahanský sportpark.

Nejedná se sice o stezku zahrnutou původně do projektu, ale navazuje na jeho záměr vybudování cyklistické lokality Boskovické stezky a doplňuje ji o trvale značený závodní okruh pro olympijskou disciplínu cyklistiky horských kol cross country. Vyznačení okruhu bude stát čtyřicet tisíc korun, které z šedesáti procent pokryje už přislíbená krajská dotace.

Dotace jsou v celém podniku klíčové. Na prosincovém jednání boskovičtí zastupitelé prosadili dodatek, že jedině tak se celý sportpark bude stavět. A žádosti o finanční podporu zamířily a ještě zamíří na několik stran. „Už jsme dostali od kraje sto padesát dva tisíc korun na zpracování projektu Boskovických stezek, tedy části v lese. Ten jsme dokončili k poslednímu březnu. Projekt pro sportpark, tedy pro zázemí mimo les, je připravený už z loňského roku," uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Peníze se město snaží získat také z ministerstev. „Například na inženýrské sítě, na místa k parkování, ale i marketing nebo propagaci," vyjmenovala.Drahanský sportpark.

V polovině března město podobu Boskovických stezek představilo veřejnosti. Na základě připomínek ještě mírně změnili navržené trasy a zapracovali některá bezpečnostní opatření. Další postup se bude odvíjet od výše dotací. „Pokud vše půjde podle plánu, začneme o prázdninách. Pokud třeba získáme jen nižší částku, rozdělíme stavbu na více částí. Jde celkem o šest stezek. Jako první počítáme s tou z Doubrav dolů k budoucímu centru. Reálná je letos příprava vytyčení tras bez stavebních zásahů. Jinak mluvíme spíš o roce 2017," uvedl Erik Řezník. Připomněl, že pokud nezískají dotace, stavět se nebude.

Ohledně výstavby budovy, u níž plány počítají s parkovištěm, workoutovým hřištěm a tréninkovou pumptrackovou dráhou, bude jasno do června. „To už budeme vědět, jestli od kraje peníze dostaneme. Pokud ano, musíme je ještě letos vyčerpat. Žádali jsme o tři miliony korun a věřím, že to vyjde, protože kraj tyto záměry podporuje," řekla dále místostarostka Boskovic.

Stavba bude z montovaných monolitů. Díky tomu vyroste rychle.

Šest naplánovaných tras lesem nabídne cyklistům různé stupně náročnosti terénu pro začínající, pokročilé i závodní jezdce.

Využití lesnaté lokality Doubrav však dlouhodobě budí mezi Boskovickými emoce. „Pro mě je to hlavně příroda, kam lidé chodí relaxovat. Starší pokračují na procházku při cestě na hřbitov, maminky s malými dětmi to mají blízko z města. Proč zrovna tady chtějí stavět cyklotrasy?" podivila se Marta Hájková z Boskovic. Je však ráda, že před pár lety se tam podařilo zabránit stavbě dinoparku.