V Letovicích na Masarykově náměstí Silvestra slavily stovky lidí. Vedení města pro ně připravilo punč a čaj zdarma i ohňostroj. Jednomu mladíkovi to však nestačilo a chtěl si odpálit vlastní pyrotechniku. „Explodovala mu v ruce. Utrpěl lehké zranění zápěstí a ruky. Sanitka ho odvezla na chirurgickou ambulanci do Boskovic," uvedla mluvčí jihomoravské záchranky Hedvika Kropáčková. V celém Jihomoravském kraji řešili záchranáři osm podobných případů.

V Blansku pak zdravotníci ošetřovali opilého mladíka, který neudržel rovnováhu a po pádu na zem si lehce poranil hlavu. Do hlavy se udeřil také školák v Újezdu u Černé Hory, jenž po půlnoci uklouzl na zamrzlém potoce. Záchranáři na Blanensko o silvestrovské noci vyjížděli celkem čtrnáctkrát. „Nebyly to žádné závažné případy, většinou se jednalo o běžné věci, jako jsou třeba nevolnosti starších lidí nebo malých dětí," doplnila Kropáčková. Hasiči o Silvestru už v podvečer likvidovali pouze jeden požár plastového kontejneru v Blansku. Na Nový rok dopoledne pak hasili požár postele v bytě v Adamově, při kterém se zranil jeden člověk.

Oslavy na Blanensku však nebyly jen o petardách. Tradičně se otevřela například rozhledna ve Veselici. Lidé se tam v mrazivém počasí zahřívali svařeným vínem, kávou, čajem, polévkou i stoupáním po sto osmašedesáti schodech. Program pro ně popatnácté připravilo sdružení Veselická kaplička. Návštěvníci akci využili hlavně jako příležitost sejít se s přáteli. „Přišel jsem se pokochat výhledem, který ale nakonec trošku kazila mlha. Těšil jsem se také na setkání s rodinou a na občerstvení," řekl například Jakub Kotouček z Bořitova.

U boskovického Zámeckého skleníku se odpoledne sešly především rodiny s malými dětmi. Jako každý poslední den v roce se tam totiž promítaly české kreslené pohádky. Nechyběly teplé nápoje na zahřátí a večer se s uplynulým rokem stovky příchozích rozloučily ohňostrojem. Právě kvůli němu přišla například Eliška Zdražilová. „Chtěli jsme ho vidět, ale je docela zima, tak se nám moc nechce čekat, až vypukne," řekla žena z Boskovic. Ještě než světelná show na obloze začala, promluvily k příchozím starostka a místostarostka města. „Přeji si, abychom k sobě v novém roce byli všichni hodní a milí," sdělila starostka Hana Nedomová. Až na Nový rok nechali slavnostní ohňostroj například v Blansku nebo v Adamově.

LEONA PAROULKOVÁ

KATEŘINA ŠTEFKOVÁ