Mísy chlebíčků s okoralými plátky šunky společně s kyselou okurkou a žlutobílým kolečkem vajíčka zakrývajícím vrstvu vlašského salátu. Oschlé cukroví, co zbylo z Vánoc. Víno, panáky na zahřátí a o půlnoci nezbytné bublinky. Zábavná silvestrovská televizní show s křečovitě veselými hvězdami českých mýdlových oper. Lidé na Blanensku mohou strávit poslední den v roce úplně jinak.

Kdo na silvestra vyrazí na výlet, může jej završit třeba výstupem na rozhlednu Podvrší u Veselice. Její brány tam otevřou za každého počasí od deseti hodin dopoledne do tří odpoledne. Ve Veselici zpřístupní rozhlednu pro všechny, kdo se chtějí na konci roku podívat z výšky na okolní vsi, už posedmé. „Lidé z Veselice i z okolí si už zvykli vybírat si rozhlednu jako cíl své silvestrovské procházky. Proto sem většinou chodí stále ti samí. Třeba tatínci s dětmi, aby se doma nepletli při přípravách na večer, nebo i manželské páry,“ popsal starosta Vavřince Miloslav Novotný.

Na silvestra každoročně zavítá na veselickou rozhlednu kolem dvou set lidí. Kdo se nezpotí při výstupu na ni, může se tam zahřát teplým čajem, grogem nebo svařeným vínem.

Poslední den v roce se cítit jako princezna nebo král. To umožní lidem nejen z Blanenska průvodci na zámku v Lysicích. Od devíti do patnácti hodin tam bude otevřeno pro každého, kdo bude mít zájem projít se zámeckými komnatami.

Ani děti nepřijdou na silvestra zkrátka. Už tradičně pro ně promítají pohádkové pásmo v boskovickém letním kině. „Pohádky pro děti se promítají v Boskovicích už někdy od první poloviny osmdesátých let. Poslední den v roce je tak vidělo už několik generací dětí,“ přiblížil vedoucí boskovického kina Panorama Radek Pernica. Od půl páté poběží pohádky také na plátně letního kina ve Velkých Opatovicích. Promítání tam zakončí ohňostroj.

Pohádky jsou tradice

Pro malé i velké letos v Boskovicích přichystali pásmo tradičních animovaných českých pohádek. Promítat je budou v amfiteátru letního kina od pěti hodin odpoledne. „Dřív jsme zkoušeli pustit i celovečerní film, třeba Dobu ledovou. Ale na silvestra často už dost mrzne a děti sledování dlouhého filmu v letním kině kvůli zimě nemohly vydržet, a tak jim třeba utekl konec. Proto jsme se zase vrátili k pásmu pohádek. A také proto, že jsme chtěli uchovat tradici českého animovaného filmu,“ vysvětlil výběr pohádek Pernica.

Na boskovické promítání pohádek však nemusí přijít jen rodiče s dětmi. Podle Radka Pernici má akce širší přesah. „V posledním dni v roce se tu setkají mladí i starší a můžou si tak popovídat a popřát si do nového roku,“ míní Pernica.

Po promítání kolem šesté hodiny odpálí v boskovickém kině silvestrovský ohňostroj. Ten bude také jediný oficiální, který v Boskovicích zajiskří. Stejně jako v Blansku i v Boskovicích totiž kvůli škrtům v městském rozpočtu tradiční silvestrovský ohňostroj zrušili. „Boskovičtí zastupitelé se rozhodli nepořádat pravidelný novoroční ohňostroj s proslovem starosty na Masarykově náměstí,“ uvedl Jaroslav Parma z boskovické radnice.

V jiných městech však ohňostroje chybět nebudou. Rozžehnou jej například na Masarykově náměstí v Letovicích. „Lidé se tam sejdou už tak po desáté hodině večerní. Dají si punč, popovídají si a společně počkají na ohňostroj,“ přiblížil průběh akce letovický starosta Radek Procházka. Adamovští odpálí o silvestrovské půlnoci ohňostroj přímo u rozhledny Alexandrovka. Světelná show viditelná ze všech částí města završí letošní oslavy pětačtyřicátého povýšení Adamova na město.