Téměř bez práce byli o silvestrovské noci policisté a záchranáři na Blanensku. Přelom roku se obešel bez vážných dopravních nehod a zranění. „Nemáme hlášenou žádnou vážnou nehodu. Noc proběhla v klidu s minimem výjezdů,“ shrnula mluvčí blanenské policie Iva Šebková.

Silvestrovské veselí v podobě ohňostrojů, petard a pyrotechniky letos nezaměstnalo ani hasiče a záchranáře. Záchranná služba vyjela na Blanensku ke dvěma případům. Co nejlepší výhled na ohňostroj si chtěl zřejmě dopřát čtyřiadvacetiletý muž v Blansku. V podroušeném stavu vylezl před půlnocí v zámeckém parku na bezmála čtyřmetrovou zeď. Po pádu z výšky si poranil ruce a skončil v blanenské nemocnici.

Podobně tvrdě dopadla nad ránem i osmnáctiletá dívka v Blansku v ulici Pod Javory. Podnapilá žena se zřítila z balkonu v prvním patře. Poranila si nohu a začátek nového roku tak také strávila v blanenské nemocnici. „V celém kraji jsme zaznamenali čtyři podobné úrazy, z nichž jeden v Brně skončil smrtí. Jinak byl poměrně klid. K žádnému zranění způsobenému zábavní pyrotechnikou jsme na Blanensku letos nevyjížděli,“ řekla mluvčí jihomoravské zdravotnické záchranné služby Barbora Zuchová.

Klid byl i v porodnici v Boskovicích. První miminko roku 2009 tam do včerejšího večera na svět nepřišlo.
Příchod nového roku slavili lidé na Blanensku různě. Mnozí vyměnili teplo domova a záři televizní obrazovky za procházku mrazivou krajinou, kterou zakončili třeba výšlapem na veselickou rozhlednu. Ta se výletníkům tradičně otevírá během dne na Silvestra již několik let. Odměnou je výhled do zimní krajiny a šálek svařeného vína nebo čaje. „Letos jsme se domluvili parta lidí a udělali si výlet. Takovou recesi na konec roku,“ řekl s úsměvem Miroslav Hlaváček, který s přáteli ze Šošůvky zdolal rozhlednu v přestrojení pohádkových trpaslíků.

Originálně se na příchod nového roku připravili v Boskovicích, kde v letním kině promítali pohádkové pásmo pro děti a rodiče. V mrazivém podvečeru se u stříbrného plátna sešlo přes dvě stovky filmových fanoušků.

Pořádně si před silvestrovskou nocí protáhnout tělo přišli sportovci do blanenské kuželkárny. Poslední den v roce si to rozdaly výběry městských částí v tradiční sportovní řeži Sever proti Jihu. Z vítězství se nakonec radovali kuželkáři Jihu.

Půlnoční obloha patřila už tradičně ohňostrojům. Blanenští si světelné show užili ještě prvního ledna v podvečer. Tamní radní se rozhodli přivítání nového roku s ohňostrojem posunout. „Ohňostroj tak je přístupný opravdu všem a hlavně malým dětem, které tuto podívanou nejvíce ocení,“ řekla starostka města Blanska Jaroslava Králová.