Hasiči zasahovali zejména na Brněnsku, Hodonínsku a Blanensku. „Vyjížděli jsme k pětadvaceti událostem v souvislosti se silným větrem. Zejména se jednalo o popadané stromy na silnici, které jsme pomocí motorových pil odstranili. Řešili jsme i utržený hromosvod anebo části přístřešku,“ popsal mluvčí jihomoravských hasičů Štěpán Komosný. K větším škodám ani zranění nedošlo.

Poškozené elektrické vedení po silném větru zkomplikovalo čtvrteční večer také na Blanensku. Kolem půl sedmé se tam do tmy ponořila zhruba polovina pětitisícového Adamova. V tamní ulici Sadová museli navíc zasahovat hasiči, kteří měli nahlášenou osobu uvízlou v nepojízdném výtahu. „Moc děkuji adamovských hasičům za pomoc paní sousedce ze zaseklého výtahu,“ uvedla jedna z obyvatelek města Alena Pavloňová Neumanová.

Sanitka jihomoravských záchranářů v akci.
Tragická nehoda u Drnholce na Dušičky. Po nárazu do stromu zahynuli dva lidé

Neplánovaná černá hodinka udělala nepříjemnou čáru přes rozpočet také adamovskému volejbalovému oddílu. Ten měl od sedmi hodin trénink v tělocvičně základní školy v ulici Komenského. Po půl hodině čekání, zda dojde k obnovení dodávky elektrické energie, to nakonec volejbalisté vzdali. „Na hru jsme se těšili celý týden a tak to dopadlo. Zrovna se sešla silná sestava a přijelo dost lidí i mimo Adamov. Škoda,“ řekl Deníku Rovnost jeden z hráčů Jan Kořalka.

Hasiči na jihu Moravy vyjížděli ve čtvrtek večer a v noci k pětadvaceti událostem.Hasiči na jihu Moravy vyjížděli ve čtvrtek večer a v noci k pětadvaceti událostem.Zdroj: se souhlasem HZS JMKSvíčky a baterky pak obyvatelé adamovské části Horka zhasili zhruba po hodině čekání v osm večer.

Mluvčí energetické společnosti Lubomír Budný potvrdil, že výpadek nastal vlivem počasí. „Vlivem extrémního počasí a silného větru, který způsobil pád stromu do vedení, jsme v okolí Adamova na Blanensku zaznamenali ve čtvrtek večer jednu poruchu. Kvůli ní byla omezena dodávka elektrické energie zhruba do dvou tisíc odběrných míst. Ještě večer jsme příčinu poruchy odstranili a obnovili dodávky elektřiny všem zákazníkům. Aktuálně žádné další poruchy neevidujeme,“ sdělil za distribuční společnost EG.D, která je členem skupiny E.ON Budný. Jak doplnil, v jiných částech Jihomoravského kraje podobné události neevidovali.

Nejedná se o jediný výpadek za poslední dny. Na začátku týdne se stala nehoda v sokolnické rozvodně. Bez proudu na na čas zůstalo část jižní Moravy a Zlínského kraje.

Zdroj: Youtube

Meteorologové nyní varují před pátečním vytrvalým deštěm, který se má v sobotu a neděli zmírnit.„V sobotu bude zataženo až oblačno, místy přeháňky nebo občasný déšť. Postupně předpovídáme ustávání srážek a místy ubývání oblačnosti, ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty klesnou ke třem stupňům. Mírný západní až jihozápadní vítr o rychlosti dva až šest metrů za sekundu bude slábnout a měnit se na jižní,“ informoval Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Denní teploty v sobotu a neděli vystoupají ke dvanácti stupňů, v pondělí se mírně oteplí a rtuť teploměru může vystoupat k patnácti stupňům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak bude vypadat nové nádraží v Brně a jeho okolí? Podobu ukazuje velký model

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková