Před pěti lety Miroslav Pokorný kývl na nabídku odkupu pozemků pro účel stavby komunikace ve veřejném zájmu. Ještě dnes, v době, kdy silnici už více jak rok brázdí auta, nedrží v ruce ani kupní smlouvu na své pozemky ani slibované peníze.
První jednání zástupců krajských institucí a vlastníků pozemků proběhlo už v roce 2002. „Vysvětlili nám postup vykupování pozemků a slíbili uzavření smluv do jara následujícího roku,“ vzpomíná Pokorný, podle kterého nabídli investoři za pozemky v katastru Ráječka asi 85 korun za metr čtvereční a v Blansku zhruba dvakrát víc. Místo prodeje pozemků, však vlastníci po půl roce dostali pouze smlouvu o budoucí kupní smlouvě.


„Všichni jsme to ochotně podepisovali, protože jsme si nepřipouštěli, že by státní úředníci nedodrželi ústní sliby, od té doby však výkup oddalují,“ zlobí se Pokorný, který poukazuje na nejasnosti nejen kolem prodeje, ale i kolem ceny půdy, protože dodnes přesně neví jakou sumou budou odškodněni. „Cena pozemků bude stanovena dle oceňovacích předpisů platných v době uzavírání kupních smluv a v současné době je takto stanovená cena vyšší než v roce 2002,“ vyvrací ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar dohady vlastníků o tom, že dostanou méně, než jim investoři slíbili.

Více informací se dozvíte v úterním vydání blanenského Deníku Rovnost 28. srpna.